Haber

Regaip Kandili Hakkari ve Muş’ta gerçekleştirildi

Regaip Kandili nedeniyle Hakkari ve Muş’ta mevlidler okundu, dualar edildi.

Hakkari İl Müftülüğü’nün Ulu Cami’de düzenlediği programda Kur’an-ı Kerim tilavetiyle mevlid okundu.

İl Müftüsü İsmail Fakirullahoğlu, hutbesinde Recep ayının başlangıcını ve bugün Regaip Kandili’ni anladıklarını belirtti.

Fakirullahoğlu, bu gecenin Allah’ın rahmetinin yağdığı bir gece olduğunu ve çok arzu edilen bir gece olduğunu belirterek, “Bu gece Allah’ın dualarını kabul ettiği, tövbe edenlerin tevbelerini kabul ettiği bir gecedir. Her gün hayatımızdan bir yaprak eksilir. önümüzdeki üç aya ulaşabilecekmiş gibi “Ulaşabilecek miyiz, ulaşamayacak mıyız? Geçen sene aramızda olan ama şimdi olmayan ne çok kardeşimiz, dostumuz var. Bu vesileyle üç aylarımızı, mübarek gecelerimizi ve kıymetli anlarımızı çok iyi değerlendirmeli, boşa geçirmemeliyiz.” sözlerini kullandı.

Namazın ardından cemaat dua etti.

Muş

Muş Müftülüğünün Zafer Mahallesi Çağlayan Camii’nde akşam namazının ardından düzenlediği programda din görevlileri Kur’an-ı Kerim, Mevlid-i Şerif ve ilahiler okudu.

Programda konuşan İl Müftüsü İbrahim Halil Demir, recep ayının ilk haftasındaki Cuma gecesinin Regaip Kandili olarak kabul edildiğini söyledi.

“Receb ayı, içerisinde bin yıldan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’nin de bulunduğu Ramazan ayının müjdecisidir.” Demir şunları söyledi:

“Peygamberimiz (sav) bu ayla ilgili olarak ‘Allah’ım, gecemizi ve Şaban’ı mübarek eyle ve bizi Ramazan’a ulaştır’ diyerek dua ediyor. Bütün dünya Kuran’a sahip çıktıkça sevgi ve şefkatle yaşayacak.Müslümanlar Kuran’ı yakmakla helak olmayacaklar.Kur’an’ı yakmakla kitap bitmeyecek.”Allah’tır. Allah onu koruyacaktır. Bilmezler ki, dünyada bir tek Kur’an kalsa bile onu yazacak milyonlarca Kur’an hafızı vardır.”

Programa katılanlar dualar ederek Regaip Kandili’ni gerçekleştirdi.

haberderinkuyu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu