Ekonomi

Lider Erdoğan, Türkiye-İran İş Forumu’nda konuşuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara’daki diplomatik temasları kapsamında İran Cumhurbaşkanı Reisi ile Türkiye-İran İş Forumu’na katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Türkiye olarak İran halkının acısını tüm kalbimizle paylaşıyoruz. Terör eylemleri sadece İran’ı değil, bölgenin huzur ve sükunetini de hedef alıyor. Kaos tüccarları hedeflerine ulaşamayacaktır.

Türkiye ve İran’ın refah, kalkınma ve istikrar için aralarındaki iş birliğini mutlaka geliştirmesi gerekiyor.

30 MİLYAR DOLAR HEDEF

Geçmişte İran’la belirlediğimiz 30 milyar dolar hedefine ulaşma kararlılığımızı sürdürüyoruz. Son yıllarda ikili ticaretimizde düşüşler yaşandı. Bunun temel nedeni İran’a yönelik yaptırımlar ve salgındı. Esasen Türkiye olarak burada ilkeli duruşumuzu sürdürüyoruz. Tek taraflı yaptırımları tasvip etmediğimizi, bu tür baskı araçlarına başvurmanın amaca hizmet etmediğini her zaman dile getirdik. Yaptırımlar nedeniyle komşumuz İran’la ekonomik ve ticari bağlarımızı kesmedik, bundan sonra da kesmeyeceğiz.

Tercihli ticaret anlaşmasının kapsam dışı kalan 67 eseri de kapsayacak şekilde tam olarak uygulanması ve sonrasında içeriğinin daha da genişletilmesi en temel şartlardan biri. Karma Ekonomik Komisyonun bir sonraki toplantısında tüm konuların kapsamlı bir şekilde tartışılmasının faydalı olacağını düşünüyorum.

YENİ SINIR KAPISI SİNYALİ

İki komşu ülke olarak İran’la ticaretimizin gelişmesi için sınır bölgelerindeki faaliyetlere ve buradaki altyapıya özel önem veriyoruz. Gürbulak kapısındaki modernizasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla Gürbulak yüksek kapasiteyle hizmet verecek. İran’la yeni sınır kapılarının açılması da gündemimizde.

 

Gelen Haberin Detayları…

En son gelişmelere anında ulaşmak için Haber7 uygulamasını akıllı cihazlarınıza indirin. (iOS, Android)Twitter’da kurabilir @Haber7Hesabınızı takip edebilirsiniz.

Uygulama mağazası Google Oyun Takip etmek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu