Haber

Kremlin Sözcüsü Peskov: “Rus askerlerinin yılbaşından önce Ukrayna’dan çekilmesi söz konusu değil”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın Ukrayna’da devam eden askeri harekatına ilişkin yaptığı açıklamada, “Yılbaşından önce Rus askerlerinin Ukrayna’dan çekilmesi söz konusu değil.”

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky’nin Rus askerlerini Ukrayna’dan çekme yönündeki barışçıl davetini açıkça reddetti. Basın toplantısında konuşan Peskov, bir gazetecinin Rus askerlerinin yılbaşından önce Ukrayna’dan çekilip çekilmeyeceği sorusuna “Bu söz konusu bile olamaz” yanıtını verdi. Ukrayna’da işgal edilen 4 bölgenin referandumlar sonucunda Rusya’ya bağlandığını ve bunun Kiev tarafından kabul edilmesi gereken bölgesel bir gerçek olduğunu belirten Peskov, “Ukrayna tarafının zaman içinde gelişen gerçekleri dikkate alması gerekiyor. “Bu topraklarda yapılan referandum sonucunda ortaya çıkan gerçekler bunlar. Bu gerçekler dikkate alınmadan ilerleme kaydedilemez” dedi.

Ne oldu?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat’ta Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk’ın bağımsızlığını tanıyan bir kararname imzalarken, Rus ordusuna Ukrayna’da “özel harekat” emri de verdi. 23-27 Eylül’de Zaporizhia, Herson ile Rus yanlısı ayrılıkçı Donetsk ve Rus ordusunun aylardır süren savaşın kontrolünü ele geçirdiği Luhansk’ta referandum yapıldı. Sözde seçim komisyonlarına göre, sakinlerin çoğu Rusya’ya katılmak için oy kullandı. Bunun üzerine Rusya lideri Putin 30 Eylül’de “Kiev yönetimine seslenmek istiyorum. Zaporijya, Herson, Donetsk ve Luhansk’ta yaşayanlar artık sonsuza kadar bizim vatandaşımız oldular. Kiev’i derhal ateşkese çağırıyoruz” dedi. Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma ve üst kanadı Federasyon Kurulu, 4 bölgenin Rusya’ya katılma talebini oybirliğiyle kabul etti. Putin’in maddeyi imzalamasıyla Donetsk, Luhansk, Zaporizhia ve Herson bölgelerinin ilhakı onaylandı. – MOSKOVA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu