Haber

Yemen’deki Husiler ABD’nin Yemen ve Filistin politikasının değişmesini umuyor

Yemen’deki İran destekli Husiler ise hâlâ barıştan yana olduklarını ve ABD’nin Yemen ve Filistin halkına yönelik tutumunun değişmesini umduklarını belirtti.

Husilerin sözde Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin el-Azzi, X sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Barıştan yana olduklarını ve gerilimi en aza indirmek istediklerini belirten Azzi, ABD’nin Yemen ve Filistin’e yönelik tutumunun değişmesini teşvik edeceklerini belirtti.

Öte yandan Azzi, Husilere bağlı güçlerin Yemen kıyılarından Kızıldeniz, Umman Denizi ve Akdeniz’e uzanan rotada gemi batırma kapasitesine sahip olduğunu ancak bu adımı başka zamana bıraktığını belirtti.

ABD, Husi yetkilisinin açıklamalarına henüz yanıt vermedi.

ABD VE İNGİLTERE BUGÜN 2 HAVA SALDIRISI DAHA GERÇEKLEŞTİRDİ

Husiler 26 Ocak’ta Aden Körfezi’nde bir İngiliz petrol gemisini hedef aldıklarını açıklamıştı. Bugün yapılan açıklamada, ABD ve İngiltere’nin ülkenin batısındaki Hudeyde kentine 2 hava saldırısı düzenlediği belirtildi.

KIZILDENİZ’DE NELER OLUYOR?

İran’ın desteklediği Yemen’deki Husiler, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki olarak 31 Ekim 2023’te İsrail şirketlerine bağlı olduğunu söyledikleri Yemen açıklarında ticari gemilere el koymaya ve bir kısmına da İsrail’e ait silahlarla baskın yapmaya başladı. dronlar ve füzeler.

ABD güçleri bu dönemde Yemen’den atılan füzeleri ve kamikaze insansız hava araçlarını birçok kez düşürdüklerini duyurdu.

Husilerin eylemlerinin ardından birçok gemicilik şirketi Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı.

ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık 2023’te Husi güçlerine karşı bir grup ülkenin katılımıyla “Refah Muhafızı Operasyonu” adı verilen çok uluslu bir “deniz görev gücü” oluşturulduğunu duyurdu.

31 Aralık 2023’te Kızıldeniz’de İsrail’e bağlı gemiyi ele geçirmeye çalışan Husilere ait 3 sürat teknesi, ABD helikopterleri tarafından ateş altına alındı.

Husiler, 10 Ocak’ta Kızıldeniz’de bir ABD gemisinin İsrail’i desteklediği gerekçesiyle füzeler ve kamikaze insansız hava araçlarıyla hedef alındığını açıklamıştı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 11 Ocak’ta ABD ve Japonya’nın sunduğu, Husilerin Kızıldeniz’deki saldırılarına derhal son verilmesini talep eden kararı kabul etti.

Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayan ve Avrupa ile Asya arasında en kısa yolu sunan Süveyş Kanalı üzerinden küresel ticaretin yaklaşık yüzde 12’si gerçekleştiriliyor.

sapanca-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu