Ekonomi

McConnell güvenlik endişeleri nedeniyle TikTok’un elden çıkarılması için bastırıyor

Senato Cumhuriyetçi Lideri Mitch McConnell, TikTok’un Çinli ana şirketi ByteDance’ı popüler kısa video uygulamasını satmaya zorlayacak yasaya destek verdi. McConnell, Amerikalı çocukların ve evlerin güvenliğine yönelik önemli bir tehdit olarak tanımladığı bu duruma karşı koymak için gerekli bir adım olduğunu belirterek, böyle bir hareket için anayasal emsalin altını çizdi.

Elden çıkarma çağrısı, ABD Temsilciler Meclisi’nin 13 Mart’ta ByteDance’a TikTok’un ABD operasyonlarını elden çıkarması ya da potansiyel bir yasakla karşı karşıya kalması için yaklaşık altı ay süre veren bir kararı kabul etmesinin ardından geldi. Bu iki partili endişe, yabancı kuruluşların Amerikan toprakları üzerindeki etkisine ilişkin artan endişeyi yansıtmaktadır.

Demokrat Lider Chuck Schumer, TikTok’a ilişkin bir tutum belirtmeden, Cuma günü Senato’nun uygulamayla ilgili mevzuat üzerinde ilerleyebileceğini belirtti. Schumer’in yorumları, bu tür bir mevzuatın ayrıntıları tartışılmaya devam etse de, konuyu ele almak için iki partili çabalara açık olduğunu gösteriyor.

Senato Ticaret Komitesi Başkanı Maria Cantwell geçtiğimiz ay TikTok’un engellenmesini amaçlayan bir yasa tasarısı için kamuya açık bir oturum düzenlenmesi ihtimalinden bahsetmişti. Cantwell, yabancı aktörlerin ABD vatandaşlarına zarar vermesini önleyecek araçlar geliştirmenin aciliyetini vurgulayarak hızlı hareket etme taahhüdünü ortaya koydu.

TikTok’un geleceğine ilişkin tartışmalar Washington’da yoğunlaştı ve milletvekilleri, yasal önlemlere karşı çıkan kullanıcılardan önemli sayıda çağrı aldı. TikTok, Cuma günü yaptığı açıklamada, bir yasağın 170 milyon Amerikalı kullanıcısının Birinci Değişiklik haklarını ihlal edeceğini iddia ederek kendini savundu.

Biden yönetimi, birçok milletvekiliyle birlikte, TikTok ile ilgili ulusal güvenlik endişelerini dile getirdi. Korku, Çin hükümetinin TikTok’u Amerikan kullanıcı verilerini teslim etmeye zorlayabileceği yönünde. Bu endişelere yanıt olarak TikTok, ABD kullanıcı verilerini Çin hükümetiyle hiçbir zaman paylaşmadığını ve böyle bir niyeti olmadığını belirtti. Şirket ayrıca ABD verilerini korumak ve yurt içinde depolanmasını sağlamak için 1,5 milyar doların üzerinde yatırım yaptığını bildirdi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu