Haber

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov, AB Konseyi Başkanı Michel ile işbirliği olanaklarını görüştü

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadir Caparov, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Lideri Charles Michel ile iş birliği olanaklarını görüştü.

Kırgızistan’ın tatil merkezi Çolpon-Ata’da dün düzenlenen 2. AB-Orta Asya Toplantısı’na katılan Avrupa Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Michel, ülke yönetimiyle temaslarını sürdürdü.

Caparov ile Michel arasında 40 dakikalık baş başa görüşmenin ardından heyetler arasında görüşmeler başladı.

“Destek ve yardımlarından dolayı Avrupa Birliği’ne en içten şükranlarımı sunuyorum”

Heyetler arasında yapılan toplantıda konuşan Caparov, “İstikrar, kalkınma ve demokrasi yolunda ülkemize verdiği kesintisiz destek ve yardımlarından dolayı Avrupa Birliği’ne (AB) en içten şükranlarımı sunuyorum.” söz konusu.

Kırgız Cumhuriyeti’nin bağımsızlığından bu yana ilerlemesine ve dönüşümüne vesile olan AB ile kurulan işbirliği ve katılıma büyük değer verdiğini belirten Caparov, Birliğin deneyimi, yatırımı ve teknik temelinin değerli rol oynadığını vurguladı. ülke ekonomisini çeşitlendirme, özel sektörü geliştirme ve istikrarlı istihdam yaratma çabalarını desteklemektir.

“AB ile işbirliğimizin kilit alanlarından biri ekonomik kalkınmadır.” Caparov, genç ve yetenekli bir iş gücüne sahip olan Kırgızistan’ın doğal kaynakları kullanarak ülkenin potansiyelini ortaya çıkarmak için çalıştığını kaydetti.

Caparov, AB’den Kırgızistan’ın devlet politikasının temel öncelikleri arasında yer alan ekoloji ve yeşil ekonomi konularındaki hedef ve girişimlerine destek vermesini istedi.

Michel, Caparov’u Brüksel’e davet etti

AB Konseyi Başkanı Michel de Caparov’u AB ile Kırgızistan arasındaki işbirliği fırsatlarını güçlendirmek için Brüksel’e davet etti.

Kırgızistan’ın güç ve yenilenebilir kaynaklarının potansiyeline övgüde bulunan Michel, Kırgızistan’ın enerji potansiyeli üzerinde çalışması gerektiğinin öneminin altını çizdi.

Michel, Kırgızistan’ın iklim değişikliği gibi tehditler karşısında yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmesini memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Basın ve ifade özgürlüğü gibi maliyetlere çok bağımlı olduklarını belirten Michel, dijital dönüşümün insanların refahında önemli rol oynadığına da dikkat çekti.

Dijitalleşmenin bir devrim olduğunu ve dijitalleşme araçlarının özellikle gençleri zenginleştirdiğini belirten Michel, “Dijitalleşme konusundaki uzmanlarımıza, tecrübemize ve bu alandaki yatırım fırsatlarını değerlendirmemize güvenebilirsiniz. Bunun için yeni standartlar üzerinde çalışmalıyız. dijitalleşme ile birlikte ortaya çıkan siber saldırılara karşı mücadele.” dedi.

Kırgızistan’ın önem verdiği Çin-Kırgızistan-Özbekistan demiryolu yapım projesini memnuniyetle karşıladıklarına işaret eden Michel, Afganistan’daki durumu yeterince anlamak adına bölge ülkeleriyle görüş alışverişinde bulunmaya devam edeceklerini, Kırgızistan ile Tacikistan arasındaki sınır sorununun çözümü için gösterilen çabaları desteklemeye hazırız.

Michel, toplumları değiştirebilecek yapay zekayı uluslararası platformlarda konuşmanın ve ortak bir düzenleme üzerinde işbirliği içinde çalışmanın değerine dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu