Haber

Zelenskiy: “Ukrayna asla bir yıkım yeri olmayacak”

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, Rusya’nın ülkesine yönelik yoğun saldırılarının sürdürdüğünü ancak Ukrayna’nın asla bir yıkım yeri olmayacağını söyledi.

Zelenskiy, gece saatlerinde toplumsal paylaşım hesabından paylaştığı manzaralı iletisinde, Rusya-Ukrayna ortasında devam eden savaşla ilgili son gelişmeleri kıymetlendirdi.

Rus ordusunun Ukrayna’nın çeşitli bölgelerine yönelik saldırılar gerçekleştirmeye devam ettiğini kaydeden Zelenskiy, “Düşman sadece bir hafta içinde Herson bölgemizdeki 30 yerleşim yerine 258 kez ateş açtı. Rus ordusu, Mıkolayiv’e su hizmetini sağlayan pompa istasyonuna da ziyan verdi.” ifadelerini kullandı.

Zelenskiy, ülkesinde savaş başlatan Rusya’nın hükümetini eleştirerek, “20 yıllık bir idareden sonra kendi devletlerinin büyük bir kısmı, güya orada bir savaş yaşanmış üzere harap durumda.” dedi.

Moskova’dan gelen “talimatlara” göre davranmadığı için Rusya’nın Ukrayna’ya karşı “intikam” amacıyla savaş açtığını savunan Zelenskiy, “Ukrayna asla bir yıkım yeri olmayacak.” diye söyledi.

İnsanı yardım hedefiyle dünyada gereksinimi olan ülkelere tahıl eserleri ulaştırılması için Ukrayna’da tahıl girişimi platformu kurduklarını hatırlatan Zelenskiy, bu konuda aralarında Türkiye’nin de olduğu, ABD, Kore, Japonya, kimi Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, NATO ve Birleşmiş Milletler’den (BM) de kıymetli takviyeler aldıklarını hatırlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu