Ekonomi

Yumakin Barajı, Sivas’ın Gemerek ilçesinde su tutmaya başladı.

Sivas’ın Gemerek ilçesindeki 7 bin kar çiftliğine su getirecek Yumakin Barajı’nın su tutmaya başladığı bildirildi.

DSİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Tarımda modern sulamanın yaygınlaştırılması, toplulaştırma çalışmaları ile tarım alanlarından en yüksek faydanın sağlanması, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırılması ve koruma altına alınması amacıyla Müdürlüğümüzün çalışmaları sürüyor. Yerleşim yerleri ve tarım arazileri sel riskine karşı korunuyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, Gemerek Yumeğin Barajı inşaatında gövde dolgusunun tamamlandığını ve su tutulmasına başlandığını belirtti.

Yumeğin Barajı’nda depolanacak suyun 7 bin dönüm tarım arazisini sulayacağını belirten Balta, “Kil çekirdekli kum-çakıl dolgu tipinde inşa edilen baraj, temelden 38.60 metre yüksekliğe ve su depolama hacmine sahip. 3,18 milyon metreküp.” sözlerini kullandı.

Balta, baraj inşaatı kapsamında 166 metre dip dolusavak kanalı, 15 metre genişliğinde 80,89 metreküp/saniye deşarj kapasiteli serbest yüzeyli dolusavak ve 470 bin metreküp gövde imalatının yapıldığını belirtti. dolum tamamlandı.

“Barajın su tutma işlemi tamamlandı. İnşaatı devam eden Gemerek Yumak’ın sulamasının tamamlanmasıyla birlikte bölgede sulu tarım hem tarlalarda verimliliği hem de bölgedeki ürün çeşitliliğini artıracak. Proje 2023 birim fiyatlarıyla ülke ekonomisine yıllık 35 milyon 441 bin 791 lira katkı sağlanması hedefleniyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu