Teknoloji

Yılların Paint’i, gerçek bir yapay zeka uygulamasına dönüşüyor

Adobe, Photoshop’a yapay zeka yardımıyla yeni görüntüler oluşturma yeteneği kazandıracağını duyurduğunda çarşı çok karıştı. Ardından pek çok görsel düzenleme uygulaması da bu özelliği kullanıma açtı. Şimdi sıra Microsoft’un klasik görsel düzenleme uygulaması Paint’te.

Paint, o kadar uzun zamandır Windows’un bir parçası ki, bu klasik uygulamayı kullanmadan büyümüş Windows kullanıcısı çok azdır. Ancak Microsoft onu uzun zamandır ihmal ediyordu ve rakipleri büyük değişimleri hayata geçirdiğinden beri Paint son derece ilkel bir yazılım olarak kalmıştı.

Ama şirket bir süredir PainT’i geliştiriyor. Şimdi de, OpenAI ile olan işbirliğinin de sayesinde, OpenAI’nin önemli görüntü oluşturma algoritmalarını Paint’e ekliyor. Başka bir deyişle Paint de artık komutlarla görüntü oluşturabilecek.

Böylece, aynı Midjourney uygulamasında olduğu gibi, kullanıcılar Paint’i açarak, “bana, kırlarda koşan beyaz bir at çiz,” emri veren herkese kırlarda koşan beyaz bir at görüntüsü oluşturacak. Dahası, kullanıcılar bu promptları, temel çizimlerle de destekleyebilecek. Örneğin, çalakalem çizilmiş bir koşan at eskizinin arkasına dağlar, nehirler ve bulutlar da eklediğinizde, oluşan görüntü çizdiğiniz eskiz plan dahilinde oluşturulacak.

Aslında Microsoft sene başından beri bu teknolojiyi Edge tarayıcısı üzerinde kullanıyor. Edge kullanıcıları, CoPilot yapay zeka asistanına erişim sağlayabiliyorlar ve burada ünlü DALL-E yapay zeka algoritması üzerinden görseller oluşturabiliyorlar. Microsoft şimdi bu yeteneği Paint ile birleştirerek, uygulamayı kullanıcının yüklediği görselleri düzenlerken kullanabileceği bir yapay zeka asistanına dönüştürecek. Böylece “fotoğraftaki kişinin yüzündeki kırmızı sivilceleri temizle” dediğinizde Paint bunu sizin için yapay zeka yardımıyla otomatik olarak gerçekleştirecek.

Microsoft bu yeni yapay zeka görüntüleri oluşturan uygulamasına CoCreator ismini verecek ve öyle anlaşılıyor ki, CoCreator yapay zeka yardımıyla görüntüler oluşturmak isteyenlerin Windows üzerindeki ilk adresi olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu