Teknoloji

Yeni Mac Mini M4 İşlemciyle Mi Geliyor? Ne Zaman Çıkacak?

Bloomberg’den Mark Gurman’ın iddiasına göre, Apple yeni Mac mini bilgisayarlarında M3 çipini es geçecek ve yapay zekâ odaklı olması beklenen yeni M4 işlemcilerini kullanabilir. Gurman, bugün yayımlanan Power On bülteninde, şirketin bu yıl tanıtacağı ürünlerle ilgili yeni detayları paylaştı. Bu detaylar arasında küçük taşınabilir bilgisayar olan yeni Mac mini de yer alıyordu.

Gurman’ın aktardığına göre, Apple beklendiği gibi bu sene veya önümüzdeki sene başında Mac mini’yi kullanıcılarla buluşturacak. Ancak işlemci tarafında beklenmedik bir sürpriz olabilir. Bu iddiaya göre, M4 işlemcileri Mac mini’nin kalbinde atacak ve bu işlemcilerin yapay zekâ odaklı olması bekleniyor. Apple’ın bu hamlesi, Mac mini serisindeki performansı ve verimliliği daha da artırabilir. Ancak, iddia henüz resmi olarak doğrulanmadığı için, net bilgilerin ve resmî açıklamaların gelmesi beklenmekte.

Yeni Mac Mini, M3 Çipi Atlandı, M4 İstikamette!

Bloomberg’den Mark Gurman’ın iddiasına göre, Apple yeni Mac mini bilgisayarlarını 2024 sonunda veya 2025 başlarında tanıtabilir. Gurman’ın aktardığına göre, bu yeni nesil Mac mini modellerinde geçtiğimiz yılın ekim ayında duyurulan M3 işlemcileri yerine M4 çipinin kullanılması bekleniyor. Ayrıca, yeni Mac mini’de iki ekstra Thunderbolt 4 port, M2 Pro konfigürasyonları için HDMI 2.1 bağlantı noktası, Wi-Fi 6E desteği ve Bluetooth 5.3 desteğinin bulunması bekleniyor.

Yeni Mac mini, M3 Çipi Atlandı, M4 İstikamette!

Yapay zekâ konusunda da öne çıkması beklenen yeni işlemcilerin 2024 sonunda piyasaya sürülmesi bekleniyor ve Mac mini’nin de bu tarihte çıkış yapması muhtemel. Apple’ın son olarak 2023’te Mac mini bilgisayarlarını güncellediğini hatırlatalım. O cihazlarda M2 ve M2 Pro işlemcileri kullanılmıştı.

Gurman, yeni Mac mini’lerin yıl sonundan önce hazır olmayacağını ve bu yüzden M3 işlemcisinin es geçilebileceğini belirtiyor. Apple’ın geçmişte benzer hamleler yaptığına dikkat çekiyor. Geçen yılki iMac modellerinde de benzer bir durum yaşanmıştı. Yeni Mac mini modelleri, M4 işlemcisiyle birlikte önceki nesle kıyasla büyük bir CPU performans artışı sunabilir. Ayrıca, yapay zekâ özelliklerinin de ön plana çıkması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu