Haber

Vali Mustafa Masatlı, Hatay’da yürütülen deprem çalışmaları hakkında bilgi verdi

Vali Mustafa Masatlı, Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen Hatay’da yürütülen çalışmalarla ilgili basına bilgi verdi.

Afet Koordinasyon Merkezi’nde düzenlenen toplantıda Masatlı, deprem nedeniyle kentte 24 bin 171 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Depremden etkilenen kentte yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Masatlı, Hatay’ı eskisinden daha iyi, daha güzel ve daha güçlü bir şekilde inşa edeceklerini belirtti.

Masatlı, Hatay’da acil yıkılıp ağır hasara uğradığı belirlenen 80 bin 323 binanın yüzde 98,1’inin enkazının kaldırıldığını belirtti.

Depremzedelere nakdi destek olarak 10 milyar 600 milyon lira ödendiğinin bilgisini veren Masatlı, şöyle konuştu:

“Deprem mağdurlarımıza 27 bin 439 adet Esen Kart verdik. Kurallara uyan vatandaşlarımıza aylık 4 bin lira destek vermeye devam ediyoruz. Vatandaşlarımıza barınma anlamında 205 ilçemizde 78 bin 981 konteynerde 215 bin vatandaşımız yaşıyor. konteyner kentler.TOKİ olarak 33 ayrı bölgede 32 bin 314 konutun inşaatı devam ediyor.Kırsalda 6 bin 916 konutun ihalesini yaptık.Şehir merkezinde rezerv alanlarda 7 bin 84 konutun inşaatı devam ediyor. Kentsel dönüşüm çalışması kapsamında oluşturulan 65 bin 244 bağımsız konutun daha ihalesi 15 günde tamamlanacak. 40 bin 986 bağımsız konut için de bir çalışma daha yürütüyoruz.”

Hatay’da sağlık alanında çalışmalar

Masatlı, kentte sağlık yatırımlarının hızla devam ettiğini, bu kapsamda Erzin, Payas ve Altınözü ilçelerinde acil hastane çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Samandağ, Antakya ve İskenderun ilçelerinde ilçe poliklinik çalışmalarının sürdüğünü belirten Masatlı, Antakya merkezde kamulaştırması tamamlanan bölgede 1000 yataklı şehir hastanesinin de yatırım planına dahil edildiğini söyledi.

Masatlı, İskenderun ilçesinde 600 yataklı devlet hastanesinin yapımı için çalışmalara başlandığını belirtti.

Eğitim alanında neler yapıldı?

Maşatlı, eğitim yatırımları kapsamında bakım onarım çalışmaları yapılan 422 okulun yanı sıra 120 yeni okulun da inşaatının devam ettiğini, 45’inin ihalesinin yapıldığını, eğitim yatırım maliyetlerinin 2019’a ulaştığını belirtti. 9 milyar 750 milyon lira.

Havalimanı projesinin hazırlandığını ve ihalesinin yapıldığını belirten Masatlı, şöyle konuştu:

“İnşallah 2025 yılında havalimanı tamamlanacak. Havalimanının kullanımına yönelik de çalışmalar yapılıyor. Şu anda uçaklarımız tam kapasiteyle kalkabiliyor ancak bu çalışma sonrasında tam kapasiteyle iniş yapabilecek. Depremde hasar gören pistimizin 1/3’ü tamamlandı, ikinci pisti de yapacağız. Bu da mümkün.” “45 metre genişliğinde, 3 kilometre uzunluğunda olacak. Havalimanında yapılan çalışmanın maliyeti 11 milyar 900 milyon.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu