Haber

Ürdün: Filistin topraklarındaki gerilimden İsrail hükümeti sorumlu

Ürdün, İsrail hükümetini işgal altındaki Kudüs ve Batı Şeria’daki gerilimlerden sorumlu tuttu.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail polisinin koruması altında Mescid-i Aksa’ya düzenlenen ağır baskınlar kınandı. Açıklamada, söz konusu baskınların Mescid-i Aksa’nın tarihi ve hukuki statüsünü ihlal ettiği vurgulandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sinan el-Mecali, 144 dönümlük alanıyla Mescid-i Aksa’nın sadece Müslümanların ibadet ettiği bir yer olduğunun altını çizdi.

Kutsal mekanın Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Hazretler Bakanlığı’na bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’nin koruması altında olduğunu hatırlatan Mecali, İsrail’in saldırılarına son vermesi durumunda bunu başarabilecek tek kurumun Vakıflar İdaresi olduğuna işaret etti. Mescid-i Aksa’da düzeni sağlamak ve güvenliği sağlamak. .

Mescid-i Aksa’ya yönelik baskınları kınayan Mecali, “Kudüs ve işgal altındaki tüm Filistin topraklarındaki tırmanışın sorumluluğu İsrail hükümetine aittir. İsrail hükümetinin Mescid-i Aksa’ya yönelik baskınlarını durdurmamasının ardından artacak olan gerilim artacaktır.” -Aksa ve bu mübarek günlerde namaz kılanlara zorluk çıkarmak da sorumludur.” terimleri kullandı.

İsrail’in Kudüs’te işgalci bir güç olarak uluslararası hukuk kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini belirten Mecali, Mescid-i Aksa ve Kudüs’teki diğer kutsal mekanlara yönelik ihlallerin önlenmesi uyarısında bulundu.

Aksa’ya baskın çağrıları

5-13 Nisan tarihlerinde düzenlenen Pesah (Fısıh) Bayramı’nda fanatik Yahudiler Aksa’ya yönelik baskın davetlerini artırdılar.

Bu dönemde baskın bekleyen Filistinliler, Ramazan ayında Müslümanları Mescid-i Aksa’da itikafa davet etti.

On beş fanatik Yahudi haham ayrıca İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’e mektuplar yazdı.

Mektupta, Netanyahu ve Ben-Gvir’den Yahudi yerleşimcilerin Fısıh Bayramı’nda Mescid-i Aksa’da kurban kesmelerine izin vermelerini isteyen hahamlar, kurban kesmeyi başaranlara 5 bin 500 dolar ödül verilmesini önerdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu