Haber

Uluslararası Turabdin Sempozyumu Midyat’ta Başladı

1. Uluslararası Turabdin Sempozyumu Midyat’ta başladı.

Süryanilerin düzenlediği ve bir düğün salonunda Şırnak Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen sempozyuma yurt dışından da katılım oldu.

Sempozyumda konuşan Süryani Dili-Kültür ve Edebiyatı Derneği Lideri Yusuf Beğtaş, sempozyumun Midyat’ta başladığını ve Şırnak’ta devam edeceğini belirterek, amaçlarının Süryani kültürünü hem tanımak hem de tanıtmak olduğunu sözlerine ekledi.

Beğtaş, “Ayrıca bu kültürün derinliklerinde yatan kardeşlik anlayışını gün ışığına çıkarmak, bölgemizin ve ülkemizin ortak yaşamı ve geleceği adına bilimsel katkılarda bulunmaktır.” söz konusu.

Mezopotamya Araştırmaları Enstitüsü Kültür Yönetimi Konseyi Üyesi Nurgül Çelebi, “Bu, Süryaniler tarafından düzenlenen ilk sempozyumdu. Zengin bir program hazırladık. Süryanilerin tarihini, kültürünü, dilini ve sanatsal başarılarını anlatan bir sempozyum hazırladık.” bilimsel çalışmalar ve sunumlar yoluyla.” terimleri kullandı.

Çelebi, sempozyumun değerli katkılar sağlayacağını düşündüğünü ifade ederek, bu tür etkinliklerin devam etmesini diledi.

Sempozyum için Almanya’dan gelen Süryani Aziz Amno, bu sempozyumla kendi kültürlerini tanıtmak istediklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu