Ekonomi

Türk ihracatçı Kolombiya’ya gidiyor

Türk ihracatçıları, dış ticaret açığını kapatmak için 27-30 Mart 2023 ortasında Kolombiya seferine çıkıyor.

Türkiye’nin Kolombiya ile olan dış ticaret açığı 2022’de yüzde 69 artarak 1,2 milyar dolardan 2,2 milyar dolara yükseldi. Kolombiya’nın ithalatının yüzde 38 arttığı dönemde Türkiye bu artıştan payını alamadı. Türk ihracatçıları, kötüleşen bu tabloyu düzeltmek ve Kolombiya’ya olan dış ticaret açığımızı azaltmak amacıyla 27-30 Mart 2023 tarihlerinde Kolombiya seferine çıkıyor.

2022 yılında Türkiye’ye 254 milyar dolar döviz kazandıran Türk ihracatçısı, ihracat stratejilerini Ticaret Bakanlığı’nın 2023 yılı için ortaya koyduğu “Hedef Pazarlar Stratejisi ve Uzak Ülkeler Stratejisi” doğrultusunda şekillendiriyor. Ege İhracatçı Birlikleri artmayı hedefliyor Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda, Türkiye İhracatçılar Meclisi iş birliğinde ve tüm şubeleri kapsayan bir genel ticaret heyetinin oluşturulmasıyla Türkiye’den Kolombiya’ya ihracatı kısa vadede 750 milyon dolara çıkaracak.

Ege İhracatçı Birlikleri, Türkiye’den yapılan ihracatta çelik, kimyevi madde ve mamulleri, inşaat, elektrik ve elektronik, dokuma ve hammaddeleri, makine ve aksamları, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ile demirli ve demirsiz metaller sektörlerinin daha güçlü olduğunu paylaşıyor. Kolombiya’ya Koordinatör Lider Jak Eskinazi, Türk ihracatçının 2022’de Kolombiya’ya 303 milyon dolar ihracat yaptığını, 2022’de Türkiye’nin toplam ihracatındaki yüzde 13’lük artışa rağmen Kolombiya’ya yapılan ihracatta yüzde 26’lık bir kan kaybı yaşandığını söyledi. .

Kolombiya’nın ithalatı artarken Türkiye payını alamadı

Kolombiya’ya ihracatta 750 milyon dolar hedef koyduklarını ve ikili iş görüşmeleri bazında Kolombiyalı ithalatçı ile Türk ihracatçıyı bir araya getirmek istediklerini belirten Eskinazi, “Dış ticarete baktığımızda orta sıralarda yer alan bir dış ticarete sahibiz. Türkiye-Kolombiya, Türkiye aleyhine gelişen bir tablo olduğunu görüyoruz: “0,2 milyar dolar açık verirken 2022’de 2,1 milyar dolara yükseldi. Kolombiya’nın ithalatının yüzde 38 arttığı bir yılda Türkiye’nin ihracatı Kolombiya’ya olan ithalatı azaldı, ithalatı arttı. Kolombiya ekonomisindeki tüm göstergelerin iyileşmeye başladığını vurgulayan Eskinazi, sözlerini şöyle tamamladı: “Kolombiya ekonomisi 2021’de yüzde 16 gibi yüksek bir oranda büyüdü. Bu büyüme trendi 2022 yılında da devam etti. Artan petrol ve taşkömürü fiyatları bu büyümeye değerli katkı sağladı. Kişi başına düşen milli gelir de artıyor. Demir-çelik sektörümüz kömür ihtiyacını Kolombiya’dan karşılamaktadır. Kolombiya önemli bir çelik ithalatçısıdır. Demir-çelik şubemiz Kolombiya’ya ihracatını artırabilir, inşaat, kimya ve ambalaj sektörlerimiz Kolombiya’da ihracat hedefi bulma konusunda daha şanslı. Kolombiya’nın ABD ile Serbest Ticaret Anlaşması var. Deri, tekstil, konfeksiyon sektörlerimiz Kolombiya’yı ABD’ye ihracat için üretim üssü olarak kullanabilir. Kolombiya, birçok bölümümüz için fırsatlara sahip bir ülke.” – İZMİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu