Ekonomi

Türk bankacılığının sendikasyon karnesi

KUTAY KORAP – BLOOMBERG HT ARAŞTIRMA

Türk bankaları yılın ikinci sendikasyon kredi mutabakatlarını birbiri arkasına duyuruyor.

Akbank öncülüğünde başlayan sendikasyonlarda yenileme oranları gerilerken, maliyetlerde artış gözlemleniyor. Şu ana kadar 7 banka sendikasyon kredilerini yenilerken, Garanti Bankası’nın da yakın vadede muahedeyi açıklaması bekleniyor.

Piyasa uzmanları mevcut yenileme oranlarının konjonktüre nazaran güzel oranda olduğunu düşünüyor. Bunun yanı sıra uzmanlar ikinci elde oluşan fiyatlamaların da tesirli olduğunu unutmamak gerektiğine dikkat çekiyor.

2022 yılının birinci sendikasyonları Nisan-Mayıs tarihlerinde gerçekleşirken, ikinci devirdeki sendikasyon maliyetlerinde artışlar gözlemlendi.

Nisan sendikasyonunda dolar dilimi için SOFR+ yüzde 2,75 euro dilimi için Euribor+ yüzde 2,10 iken, bu maliyet Ekim-Kasım periyodunda SOFR artı yüzde 4,25 ve Euribor artı yüzde 4’e yükseldi.

Bu periyotta Türkiye ülke risk primindeki artışa orantılı bir formda maliyetler konumlanırken, global tahvil faizlerindeki fiyatlama da tesirli oldu.

Ayrıca bankaların memleketler arası piyasalardaki etkinliği ve alakaları sendikasyon yenileme oranlarında etkin yer alıyor.

Hangi banka, sendikasyonda ne yaptı?

  • Akbank 225 milyon dolar ve 177,5 milyon euro olmak üzere iki dilimli sendikasyon kredisi sağladı. Yeni sendikasyonda çevirme rasyosu yaklaşık yüzde 60 düzeylerinde kaldı.
  • Denizbank 329,5 milyon euro ve 276,5 milyon dolar olmak üzere iki dilimden oluşan 367 gün vadeli sendikasyon kredisi aldı. Sendikasyonda çevrim oranının yüzde 72 civarında gerçekleşti.
  • İş Bankası 330,5 milyon euro ve 191 milyon dolar meblağında 367 gün vadeli sendikasyon kredisi muahedesi imzaladığını duyurdu. Sendikasyon kredisinin yüzde 69 oranında yenilendi.
  • TEB’den yapılan açıklamada 200 milyon euro ve 63,5 milyon dolar olmak üzere iki dilimden oluşan sendikasyon kredisi sağlandı. Sendikasyonu çevirme oranı yüzde 77 oldu.
  • Vakıfbank, 222,5 milyon dolar ve 328 milyon euro olmak üzere toplam 560,3 milyon dolar fiyatında sendikasyon kredisi aldı. Sendikasyon çevirme oranı yüzde 90 olurken, 2022 yılındaki 1,5 milyar dolarlık kredileri toplamının yüzde 97’sini yeniledi.
  • Yapı Kredi 210 milyon dolar ve 249 milyon euro meblağında iki farklı dilimden oluşan yaklaşık toplam 458 milyon dolar sürdürülebilirlik temaslı sendikasyon kredisi mutabakatı yaptı. Bankanın sendikasyon çevrim oranı yüzde 61 düzeyinde kaydedildi.
  • Ziraat Bankası ikinci devir sendikasyonlara girmez iken; Nisan ayında 352,5 milyon dolar ve 814 milyon euro olmak üzere toplamda 1,24 milyar dolar büyüklüğünde sendikasyon kredisi temin etmişti.
  • QNB Finansbank ise 184,5 milyon dolar ve 253 milyon euro olmak üzere iki dilimden oluşan sürdürülebilirlik ilişkili sendikasyon kredisi temin etmek üzere mutabakat imzaladı.

Bankacılıkta sendikasyonun yeri

Bankacılık dalında 2000’li yıllarında başında sendikasyon, yabancı para kaynaklarda yüzde 70-80 civarında bir oran ile kıymetli bir pozisyonda iken, şu an bu oran bankadan bankaya değişmekle birlikte yüzde 10’lu düzeylerin çabucak üzerinde yer alıyor.

Ayrıca son periyotta yabancı para kredilerde zayıf seyir, bankaların yenileme muhtaçlığını da tam olarak doğurmuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu