Teknoloji

Trafik Işıkları Gelecekte 4 Renk Olabilir

Bilim kurgu dizilerinde, filmlerde, oyunlarda ve kitaplarda geleceğin her tasvirinde otonom araçları görüyoruz. Nitekim bu tasvirler yavaş yavaş yer almaya başlamıştır. yakın gelecekte daha otonom araçlarasahip olacağımız açıktır.

North Carolina Üniversitesi’nden araştırmacılar, bu fenomen sorunsuz bir şekilde gerçekleştiğinden ve gelecekte daha yaygın olacağından, sahip olduğumuz trafik ışıklarının da buna göre ayarlanması gerektiğini keşfettiler. adapte olduBir teklif yaptılar.

Gelecekte trafik ışıklarının 3 değil 4 rengi olmalı.

Araştırmacılar, otonom araçların yaklaşmakta olan trafik akışını akıllıca yönettiğini gösteren sürücülere işaret verecek ek bir beyaz trafik ışığı önerirler . Teklifin arkasındaki fikir, hem trafik sıkışıklığı seviyelerini hem de genel yakıt tüketimini azaltmaktır.

Otonom arabaların ve kamyonların biz insanlar gibi beyaz trafik ışığına ‘bakması’ gerekmeyecek, çünkü onunla kablosuz iletişim kuracaklar . Ancak aynı zamanda insan sürücülere ve yolculara kavşaktan geçen sürücüsüz araçları takip etmeleri için bir işaret görevi görecektir.

Araştırmacıların önerisi şu şekilde işleyecek: Otonom araçlar birbirleriyle ve belirli bir menzil içinde etkileşime girecek. kavşaklarda trafik ışıklarıyla temas halinde olacak . Bu, trafik akışının daha verimli ve akıllı bir şekilde koordine edilmesini sağlayacaktır.

Örneğin otonom araçların bağlı olduğu bu beyaz trafik ışığı, daha çok araçla yakınsayan yollara öncelik veriyor ve optimum hızlar hakkında bilgi veriyor. önerilerde bulunacak.

Şeritteki rastgele bir insan sürücüye, beyaz bir ışıkla önündeki aracı takip etmesi talimatı verilecek: Durursa dur, devam ederse devam et verilmiş olacak. Bir kavşaktaki otonom araç sayısı Belirli bir eşiğin altına düştüğünde, trafik ışıkları normal kırmızı, sarı ve yeşile dönecektir.

Sizce bu sistem tam otonom araçlar ile insan sürücülerin kullandığı araçlar arasında uyum sağlayabilir mi? Ne düşünüyorsun? Lütfen fikirlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu