Ekonomi

Tesla ABD’de Model Y, X ve S fiyatlarını düşürdü

Tesla Inc. (NASDAQ:TSLA), Amerika Birleşik Devletleri’nde Model Y, Model X ve Model S araçlarının fiyatlarında 2.000 $’lık bir indirim yaptığını duyurdu. Bu ayarlama, hafta başında otomobil üreticisinin ilk çeyrek teslimatlarının piyasa beklentilerini karşılamadığına dair bir raporun ardından Cuma günü gerçekleşti.

Model Y’nin temel versiyonunun fiyatı 42,990$ olarak belirlenirken, uzun menzilli ve performans versiyonlarının fiyatları sırasıyla 47,990$ ve 51,490$ olarak belirlendi. Model S’in temel versiyonunun fiyatı 72,990 $’a düşerken, ekose varyantı artık 87,990 $ olarak listelenmiştir. Ayrıca, Model X’in temel versiyonunun fiyatı 77,990 $’a, ekose versiyonunun fiyatı ise 92,900 $’a düşürüldü.

Konuyla ilgili olarak Tesla Kuzey Amerika, 30 Nisan’dan sonra tüm pazarlarda tavsiye programı avantajlarını sona erdireceğini duyurdu. Tavsiye programı, mevcut müşterilere yeni alıcıları markaya yönlendirmeleri için teşvikler sağlayan yaygın bir satış stratejisiydi.

Fiyat indirimleri, elektrikli araç üreticisi için bir dizi gelişmenin ortasında geldi. Tesla CEO’su Elon Musk, Başbakan Narendra Modi ile Güney Asya pazarına girmeyi görüşmek üzere planlanan Hindistan ziyaretini erteledi. Ayrıca Pazartesi günü yayınlanan bir iç yazışmada Tesla’nın küresel işgücünü %10’dan fazla azalttığı ortaya çıktı.

Nisan ayının başlarında, Tesla’nın çok beklenen ve 25.000 $ fiyatla satışa sunulması beklenen uygun fiyatlı otomobil planlarını rafa kaldırdığına dair haberler ortaya çıkmıştı. Bu aracın Tesla’nın kitlesel pazar genişlemesine önemli bir katkı sağlayacağı öngörülüyordu.

Şirket bu ay, neredeyse dört yıldır ilk kez küresel araç teslimatlarında bir düşüş olduğunu bildirerek bir gerileme yaşadı ve bu da önceki fiyat indirimlerinin talebi önemli ölçüde artırmadığını gösterdi.

Tesla’nın Salı günü ilk çeyrek kazançlarını açıklaması ve şirketin finansal performansı ve operasyonel stratejileri hakkında daha fazla bilgi vermesi planlanıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu