Haber

Tayvan lideri Tsai, yerel seçimin ardından partisinin genel başkanlığından istifa etti

Tayvan önderi Tsai Ing-wen, iktidardaki Demokratik İlerici Partinin (DPP) lokal seçimlerdeki başarısız performansı nedeniyle genel başkanlıktan istifa ettiğini duyurdu.

Tayvan haber ajansı CNA’nın haberine göre, Tsai, DPP merkezinde yaptığı açıklamada, genel başkan olarak partinin yerel seçimlerde aldığı başarısız sonuçların sorumluluğunu üstlenmek zorunda olduğunu belirtti.

Tsai, DPP’nin lokal idare seviyesinde siyasi atmosferi değiştirmediğini ve halkın beklentilerine karşılık veremediğini belirterek bu yüzden 2020’de liderlik ve parlamento seçimlerinde kaydettiği başarıyı yineleyemediğini vurguladı.

Tayvan lideri, Başbakan Su Tseng-chang’ın da istifasını kelamlı olarak kendisine ilettiğini fakat hükümetin temel siyasetlerinin uygulanmasında sürekliliğin sağlanması açısından istifasını kabul etmediğini tabir etti.

Liderliği bırakması beklenmiyor

Genel başkanlıktan istifa eden Tsai’nin, Tayvan liderliğini bırakması beklenmiyor. 2024’te yapılacak seçimde periyot sınırlaması nedeniyle aday olamayacak Tsai’nin, süresi dolana kadar görevini sürdüreceği öngörülüyor.

Henüz kesinleşmeyen geçici sonuçlara göre, DPP adayları çok sayıda büyük şehirde ve vilayetteki seçimi açık farkla kaybetmiş görünüyor.

Ana muhalefetteki Milliyetçi Parti (Koumintag/KMT), Ada’daki 6 büyük kentten başşehir Taipei, Yeni Taipei, Taoyuan ve Taichung’u kazanırken iktidar partisinin adayları yalnızca Taynan ve Kaohsiung’da koltuklarını koruyabildi.

KMT adayları ayrıyeten merkeze bağlı 13 vilayet ve 3 kentteki yarışların birçoklarında da DPP adaylarına üstünlük sağladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu