Ekonomi

Suudi Aramco hisselerinin yüzde 4’ü devredildi

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’nın haberine göre Veliaht Prens Muhammed bin Salman, Suudi Aramco’nun yüzde 4 hissesinin Kamu Yatırım Fonu bünyesindeki “Suudi Arabistan Yatırım Şirketi”ne devrinin tamamlandığını duyurdu.

Veliaht Prens Bin Selman, Aramco’nun hisselerinin Kamu Yatırım Fonu’na devri kararının, Suudi Arabistan’ın ülke ekonomisini uzun vadede geliştirmeyi, kaynaklarını çeşitlendirmeyi, yatırım alanlarını artırmayı ve ülke ekonomisine katkı sağlamayı amaçlayan girişim doğrultusunda alındığına dikkat çekti. 2030 Vizyonu.

Hisselerin Kamu Yatırım Fonu varlıklarının büyümesini ve yüksek kredi notlarını destekleyeceğine işaret eden Bin Selman, hisse aşamasının ardından devletin yüzde 90,18 ile Suudi Aramco’da en büyük hissedar olmaya devam edeceğinin altını çizdi.

Dünyanın en büyük enerji şirketlerinden biri olan Aramco’nun ilk halka arzı, Suudi Arabistan borsası Tadawul’da, Prens Bin Salman’ın ülkenin petrol ve petrole olan bağımlılığını azaltmak için başlattığı 2030 Vizyonu kapsamında 5 Aralık 2019’da gerçekleşti. diğer sektörlerdeki yatırımları artırmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu