Haber

Sudan’ın ayrılıkçı generali rahatladı: Bombardıman durana kadar görüşme yok

Ordu içindeki isyancı güç Hızlı Güçlendirme Kuvvetleri’ne (HDK) liderlik eden General Mohamed Hamdan Dagalo, çatışmalar durana kadar Sudan ordusuyla müzakere etmeyeceğini söyledi.

General Dagalo’nun savaşçıları üç günlük ateşkesi uzattığından beri “durmaksızın”bombalandığını söyledi.

“Sudan’ı yok etmek istemiyoruz”General, şiddet olaylarından Genelkurmay Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ı sorumlu tuttu.

Orgeneral Burhan, Güney Sudan’da yüz yüze görüşmeyi şartlı kabul etmişti.

Komşu ülkeler, ABD, İngiltere ve BM’nin yoğun diplomatik çabalarının ardından Perşembe gecesi uzatıldı.

Cumartesi günü de Hartum’un bazı bölgelerinde hava, tank ve topçu ateşi devam ederek iki rakip general arasında daha geniş bir diyalog olasılığını azalttı.

BBC’ye telefonla konuşan General Dagalo, görüşmelere açık olduğunu ancak şartının ateşkesi sürdürmek olduğunu kaydetti. “Kavgayı bırakın, sonra pazarlık yaparız”söz konusu.

Dagalo, Orgeneral Burhan’la kişisel bir sorunu olmadığını ve 2019’da kitlesel sokak gösterilerinin ardından ordu ve HDK tarafından devrilen eski Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir’e sadık olanları hükümete getirdiği için onu bir hain olarak gördüğünü belirtti.

dagalo, “Maalesef Burhan, radikal İslamcı cephe liderleri tarafından yönetiliyor”söz konusu.

2021’de Dagalo ve Burhan, sivillerle yapılan yetki paylaşımı anlaşmasını bozarak bir darbeyle ülkeyi ele geçirdi.

İkili, bu yıl sivil yönetime dönme önerisi ve özellikle Dagalo’nun 100.000 kişilik Hızlı İnfaz milislerinin orduya katılımı konusunda fikir ayrılığına düştü.

Dagalo BBC’ye şunları söyledi: “Bugün sivil hükümeti dört gözle bekliyorum, tamamen sivil hükümeti. Benim politikam bu”dedi.

HDK lideri demokrasiye olan bağlılığından daha önce bahsetmişti ancak uzmanlar, HDK’nın geçmişte sivil protestoları vahşice bastırdığına dikkat çekiyor. Şimdiye kadar çıkan çatışmalarda en az 512 kişi öldü, 4 bin 193 kişi yaralandı.

BM, yüzbinlerce Sudanlının evlerinden zorla çıkarıldığını söylüyor. Aynı zamanda, on binlerce yabancı komşu ülkeler Çad, Mısır ve Güney Sudan’a tahliye edildi.

KAYNAK: BBC İNGİLİZCE

narmanhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu