Ekonomi

Piyasalar faiz hareketlerini beklerken Euro bölgesi enflasyon verileri odak noktasında

Avrupa ve küresel piyasalardaki yatırımcılar, sonuçları merkez bankalarının faiz kararlarını etkileme potansiyeline sahip olan Euro bölgesi ve ABD’den açıklanacak enflasyon verilerini yakından takip ediyor. Mayıs ayı Euro bölgesi enflasyon verisinin, bir önceki %2,4’lük veriye kıyasla hafif bir artışla %2,5 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Çekirdek enflasyonun ise değişmeyerek %2,7’de kalması bekleniyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Haziran ayında faiz indirimine gitmesine kesin gözüyle bakılıyor; ancak sonraki faiz adımları gelecek enflasyon ve ücret artışı verilerine bağlı olacak. Piyasalar ECB’nin bu yıl için 60 baz puan faiz indirimi yapacağını hesaba katmış durumda ve enflasyon verilerindeki herhangi bir sapma önemli bir tepkiye yol açabilir.

Avrupa hisse senetleri, vadeli işlemlerin de işaret ettiği gibi, durgun bir açılışa hazırlanıyor; STOXX 600 endeksi kısa süre önce üç haftanın en düşük seviyesine ulaştı ancak yine de aylık %2 artış yolunda ilerliyor. Buna karşılık, ABD’de GSYH’nin aşağı yönlü revize edildiğini gösteren ekonomik veriler hisse senetleri, dolar ve Hazine getirilerinde düşüşe neden olurken, piyasalar artık Fed’in bu yıl 35 baz puan faiz indirimi yapmasını bekliyor ve Eylül ayına kadar %50 ihtimalle bir indirim bekleniyor.

Dolar başlıca para birimleri karşısında zayıflayarak Euro, İngiliz Sterlini, Avustralya Doları, Yeni Zelanda Doları ve Yen karşısında bu yılki ilk aylık kaybını yaşadı. Yen’in hafif kazancı, ayın başlarında şüpheli piyasa müdahalesine bağlanıyor.

Asya’da hisse senetleri genel olarak yükseldi ve Çin’in Mayıs ayı imalat faaliyetlerindeki sürpriz düşüşe rağmen dolar bir miktar değer kazandı. Bu arada, ABD hisse senetleri, eski Başkan Donald Trump’ın 2016 seçimlerinden önce bir porno yıldızına yapılan ödemeyle ilgili belgelerde tahrifat yapmaktan mahkum edilmesine önemli bir tepki vermedi. Trump’ın çoğunluk hissesine sahip olduğu Trump Media & Technology Group’un hisseleri, kararın ardından %6,5 oranında düştü.

Euro bölgesi ve Fransa için Mayıs ayı enflasyon raporu ve Almanya’dan Nisan ayı perakende satış verileri izlenecek önemli ekonomik olaylar arasında yer alıyor. Yatırımcılar, ekonomik manzarayı değerlendirmek ve merkez bankası politika yönlerini tahmin etmek için bu rakamları inceleyecekler.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu