Haber

Pakistan’da intihar saldırısı: 3 ölü, 28 yaralı

Pakistan’ın Belucistan eyaletinin Ketta kentinde polis aracına yönelik intihar saldırısında bir polis, bir çocuk ve bir kadın hayatını kaybetti, 28 kişi yaralandı. Pakistan Talibanı’nın (Tehrik-i Taliban Pakistan-TTP) üstlendiği hücum, ateşkesin tek taraflı sonlandırılmasının akabinde düzenlendi.

Reuters ajansına konuşan bir polis yetkilisi, 15 vazifelinin yaralandığını söyledi. İntihar akınında gaye alınan polis aracının, bir çocuk felci aşılama takımını koruduğu belirtildi.

TTP üyeleri, çocuk felci aşılama takımlarını ve onları koruyan polisleri maksat alan taarruzlar gerçekleştiriyor. TTP, kelam konusu aşılamanın ‘Batılı ülkelerce çocukları kısırlaştırmak için kullanılan bir komplo olduğunu’ öne sürüyor.

NE OLMUŞTU?

Bu hafta başında TTP, hükümet ile varılan ateşkes mutabakatını sonlandırdığını duyurmuştu. Üyelerine, ülke çapında taarruz düzenleme buyruğu veren TTP bildirisinde, “Farklı bölgelerde mücahitlere yönelik askeri operasyonlar devam ettiği için, ülkenin neresinde olursanız olun saldırı gerçekleştirmeniz zorunludur” sözleri kullanıldı.

Afganistan Talibanı’nın teklifiyle İslamabad ile TTP ortasında Ekim 2021’de barış görüşmeleri başlamış ve bir aylık ateşkes ilan edilmişti. Tarafların birbirlerini verilen taahhütlere uymamakla suçlaması üzerine görüşmeler devam etmemişti. Bu yıl nisanda tekrar başlayan görüşmelerin ardından Pakistan ile TTP, 10 Mayıs’ta ateşkes konusunda anlaşmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu