Haber

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları nedeniyle Diyarbakır’a suç duyurusu yapıldı

Diyarbakır’daki bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarıyla ilgili olarak Diyarbakır Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Adliye önünde toplanan grup adına açıklama yapan avukat Mahmut Aytekin, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının yıllardır devam ettiğini belirtti.

Aytekin şunları söyledi:

“Bunun ötesinde İsrail, işgal ettiği Filistin topraklarına büyük bir ambargo ve kuşatma uygulamış, birkaç yılda bir gerçekleştirdiği sistematik bombardımanla insani yardımların Gazze halkına ulaşmasını engelleyerek büyük bir insanlık suçu işlemiştir. İşgalci İsrail güçleri, silahsız ve savunmasız Gazze halkına havadan ve karadan ayrım gözetmeksizin saldırmıştır.” İsrail bu süreçte okul, cami, hastane gibi savaşta bile korunması gereken insanların bir araya toplandığı alanları hiçbir amaç olmadan bombalayarak ve doğrudan sivilleri hedef alarak binlerce kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmuştur. İsrail, fosfor bombası kullanarak savaş suçu işlediğini açık ve inkar edilemez bir şekilde ortaya koydu.”

İsrail’in işlediği insanlık suçunu tüm dünyanın izlediğini belirten Aytekin, Gazze’deki El-Ehli Baptist Hastanesi’ne düzenlenen saldırıyla insanlık tarihinin en karanlık, en yürek parçalayıcı eylemlerinden birini gerçekleştirdiğini söyledi.

İsrail’in uluslararası anlaşmalara rağmen Gazze halkına açık bir soykırım yaptığını vurgulayan Aytekin, şöyle konuştu:

“Kimliği tespit edilebilen tüm şüpheliler hakkında gerekli soruşturma ve soruşturmanın yapılmasını, ilgili hataların ve resen tespit edilmesini, hatalardan dolayı haklarında kamu davası açılmasını talep ediyoruz. Diğer failler Söz konusu kabahatlerin işlenmesinde yetki ve sorumluluğu bulunan ve emir komuta zinciri içerisinde suça doğrudan katılanların da kimlikleri belirlenecek ve şüphelilerden şüphelenilecektir.” “Soruşturma belgesine bu şekilde dahil edilmesini istiyoruz.”

Suç duyurusu dilekçesinde, İsrail Devlet Başkanı Isaac Herzog, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve diğer yetkililerin “soykırım”, “insanlığa karşı suçlar”, “özgürlüğünden yoksun bırakma”, “konut dokunulmazlığını ihlal” ve “soykırım” suçlarından cezalandırılmaları talep edildi. Çalınması”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu