Haber

İsrail Savunma Bakanı Gallant, Blinken ile “İran ve Batı Şeria”yı tartışıyor

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, ülkesini ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile yaptığı görüşmede “İran’a karşı mücadelede uzlaştıklarını” söyledi.

İsrail Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Gallant, bu sabah Blinken ile görüşmeye geldi.

Görüşme sırasında Gallant, Blinken’in kritik bir zamanda yaptığı ziyaretin “düşmanlara ve dostlara ABD ve İsrail’in İran’a karşı koyma ihtiyacında birleştiğine dair bir mesaj” gönderdiğini söyledi.

İsrail Savunma Bakanı Gallant, “İran’ın nükleer silah edinmemesi gerektiği konusunda hemfikiriz ve İran’ın bölgedeki saldırılarına müsamaha göstermeyeceğiz” dedi. ifadesini kullandı.

İki ülkenin son dönemdeki kapsamlı tatbikatının askeri ilişkileri yeni bir boyuta taşıdığını belirten Gallant, bir sonraki adım olarak bölgesel savunma iş birliğini geliştirmek için “mevcut ve potansiyel müttefikler” ile birlikte çalışacaklarını kaydetti.

Gallant, Blinken’e “Batı Şeria’da yüksek alarm durumunda” olduklarını söyledi.

Gallant’ın Blinken’e “İsrail’in kuzeyinde İran müttefik güçlerine karşı yürütülen mücadele, Filistinlilerin son dönemde düzenlediği silahlı baskınlar, işgal altındaki Batı Şeria’daki yüksek alarm durumu ve terörle mücadele operasyonları” hakkında da bilgi verdiği bildirildi. .

Blinken, Ortadoğu ziyareti kapsamında dün İsrail’e geldi.

İsrail’in Cenin saldırısı gerilimi tırmandırıyor

İsrail ordusunun 26 Ocak’ta işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyindeki Cenin Mülteci Kampı’na düzenlediği baskında 10 Filistinli’nin hayatını kaybetmesinin ardından Doğu Kudüs’te yasadışı bir Yahudi yerleşim birimine düzenlenen saldırıda 7 İsrailli hayatını kaybetti. .

İşgal altındaki Doğu Kudüs’ün Silvan İlçesi’nde 28 Ocak Cumartesi günü 13 yaşındaki Filistinli ile biri ağır yaralanan iki İsraillinin silahlı saldırısı bölgede şiddeti artırdı. Fanatik Yahudi yerleşimciler ayrıca Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te Filistinlilere, onların mallarına ve araçlarına saldırdı.

İsrail ordusu ve Yahudi yerleşimcilerin açtığı ateş sonucu 2023’ün başından bu yana aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 35 Filistinli öldürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu