Haber

HIV pozitif kan nakli hastası öldü: Kızılay ve hastaneye 770 bin TL ceza kesildi

İstanbul’da Medical Park Göztepe Hastanesi’nde yaşayan 52 yaşındaki böbrek hastası Ahmet Emin Bilgin’e 2011 yılında annesinin böbreği nakledildi. Ameliyattan sonra durumu ağırlaşan Bilgin’in yapılan testlerden HIV pozitif olduğu belirlendi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılan Alım, 3 gün sonra burada hayatını kaybetti. Ailenin şikayeti üzerine Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirilen müfettişler, Kızılay’dan alınan ve operasyon sırasında verilen kanda Bilgin’e HIV bulaştığını belirledi.

Hürriyet gazetesinden Ayşegül Usta’nın haberine göre; Alım ailesi, 2013 yılında avukatları Sema Kılıç aracılığıyla İstanbul Anadolu 30. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak kan nakli yapılan Kızılay ve Medical Park Göztepe Hastanesi’ne maddi ve manevi tazminat davası açtı.

‘SORUMLULUK KIZILAY’DA’

Aralık 2022’de davayı karara bağlayan mahkeme, olay tarihi itibariyle Alım ailesine Kızılay ve özel hastaneden yasal faiziyle birlikte toplam 770 bin TL ödenmesine karar verdi.

Kararda, Türk Kızılayı’nın ileri teknikler kullanması halinde HIV’i daha erken aşamada tespit etmek mümkün olurken, bu tekniklerin kullanılmadığı belirtildi. Olay tarihinde mevcut tarama testlerinin kullanılmasının, kan ve kan tahlillerine ilişkin sistemin kurulmasında tam teşekküllü bir düzenlemenin planlanmadığının göstergesi olduğu vurgulandı. Kararda, “Kızılay, meydana gelen olay nedeniyle esaslı ve tamamen kusurlu kabul edilmelidir. Oluşan zarardan sanık Kızılay’ın sorumlu olduğu değerlendirildi.

Kararda, zarardan transferi yapan hastanenin sorumlu olacağı da belirtildi.

Davanın sonuçlanmasının ardından Alım ailesinin avukatı Sema Kılıç icra takibi başlattı. Kızılay, aileye tazminat ödenmesi kararına avukatı aracılığıyla mahkemeye başvurarak itiraz edeceklerini belirterek, itiraz dilekçesinin icra dairesine gönderilmesini istedi. (KAYNAK)

nazimiye-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu