Haber

Faik Öztrak: “Biz Bu Ülkenin Gençlerine, Tertemiz Bir Gelecek Bırakmaya Kararlıyız”

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Biz bu ülkenin gençlerine, tertemiz bir gelecek bırakmaya kararlıyız. Bizim hayalimizdeki Türkiye, dünyadaki yenilikçi kaynakları hızla kendine çeken, refah seviyesini hızla artıran, gelirin adil paylaşıldığı, sosyal adaletin sağlandığı bir Türkiye’dir” dedi.

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Türkiye’nin dış dünya ile ekonomik ilişkilerini gösteren ödemeler dengesine ilişkin verilerin derlenmesinde ortaya çıkan, ödeme dengesini gösteren net hata ve noksan grafiğini hazırlayarak sosyal medya hesabından paylaştı. Öztrak’ın paylaştığı grafikte, 2010 yılında ülkeye giren ve çıkan para sıfırda gösterirken, 2010’dan sonraki yıllarda para giriş ve çıkışta artışların yaşanması dikkat çekti.

“KARA PARAYA VE KARA PARA SAHİPLERİNE AMANSIZ BİR SAVAŞ AÇACAĞIZ”

Öztrak, söz konusu grafiğe ilişkin şu notu düştü:

“Çalınan minare o kadar büyük ki hiçbir kılıfa uymuyor. 2012’ye kadar gidip, ödemeler istikrarı sayılarını değiştirseler de kaynağını hala açıklayamadıkları 55 milyar dolar orada duruyor. Bunlar kimin? Hırlının mı, hırsızın mı? Uyuşturucu baronlarının mı? Yoksa rüşvetçilerin mi?

2010’a kadar sıfır etrafında dalgalanan kaynağı belirsiz para girişi-çıkışı 2010’dan sonra ne oldu da şaha kalktı? Bunları sorduk, sormaya devam edeceğiz. İktidara gelir gelmez de Kara paraya ve kara para sahiplerine amansız bir savaş açacağız.”

“BİZ BU ÜLKENİN GENÇLERİNE, TERTEMİZ BİR GELECEK BIRAKMAYA KARARLIYIZ”

Öztrak, ayrıca OECD bünyesinde faaliyet gösteren Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü’ne (FATF) ait olan “Kara Para Aklanmasında Stratejik Açığı buluna Ülkeler”in Gri Liste’sini paylaştı. Paylaştığı listede kara para aklamada ilk sıralarda sırasıyla Arnavutluk, Barbados, Burkina Faso yer alırken; Türkiye 20’inci sırada yer aldı. Öztrak, listeyi şu notla paylaştı:

“Türkiye’yi kara paranın aklanmasında içine düşürüldüğü ‘Gri Liste’ ayıbından çekip, çıkaracağız. Biz bu ülkeden beşli çeteleri de Uluslararası ve yerli mafyayı da rüşvetçileri, kirli, yozlaşmış ilişki ağlarını da temizlemekte kararlıyız.

Biz bu ülkenin gençlerine, tertemiz bir gelecek bırakmaya kararlıyız. Bizim hayalimizdeki Türkiye, dünyadaki yenilikçi kaynakları hızla kendine çeken, refah seviyesini hızla artıran, gelirin adil paylaşıldığı, sosyal adaletin sağlandığı bir Türkiye’dir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu