Haber

Erdoğan: Milletin ideolojik nedenlerle bedel ödemesine izin vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve bakanlarla birlikte 6 Şubat’ta Maraş’ta meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki depremin merkez üssü Elbistan’da açıklamalarda bulundu.

Vatandaşları hasarlı binalardan uzak durmaya çağıran Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

DESTEK OLANLARA TEŞEKKÜRLER: İlk günlerde sarsıntı alanının genişliği ve sert kış koşulları çalışmaları olumsuz etkilese de kısa sürede zorlukların üstesinden gelmeyi başardık. Sivil toplum kuruluşlarımızdan belediyelerimize ve gönüllülerimize kadar arama kurtarma ve yardım çalışmalarına destek veren herkese teşekkür ediyorum.

MARAŞ’TA 77 BİN ÇADIR DAĞITTIK: Depremden etkilenenlerin mağduriyetini gidermek için var gücümüzle çalışıyoruz. Sadece Maraş’ta dağıttığımız çadır sayısı 77 bine ulaştı. 24 bin konteyner planladık. 41 adet seyyar mutfak ile hizmetinizdeyiz. Elektrik ve doğalgaz mağduriyetini giderdik. İçme suyu arzının yüzde 98’ine ulaştık. Yollarda oluşan hasarı onardık.

YARALARI SARMA GÜCÜMÜZ VAR: Enkaz çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte ilçenin yeniden imar ve ihyasına başlıyoruz. Çalışmalar devam ederken bir yandan da şehirlerin imarı için gerekli çalışmalara yeniden başladık. 309 bin konutun inşaatına başlıyoruz. İlk etapta Maraş’ta 83 bin hane ve 18 bin köy evi ile ‘Bismillah’ diyoruz. Bunun için 1 yıl vermenizi rica ediyorum. Daha önceki afetlerde nasıl kimseyi mağdur etmediysek sarsıntı alanında da aynısını yapacağız. Yeter ki birliğimizi koruyalım. Ölüleri geri getiremeyiz ama yaraları saracak azim, tecrübe ve güce sahibiz.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARINA HIZLANDIRACAĞIZ: Yeni yerleşimleri ovalardan dağlara kaldırıyoruz. Yeni yaşam alanları inşa ediyoruz, edeceğiz. Şimdilik çadır ve konteyner kentler ile geçici barınma hizmeti verdiğimiz vatandaşlarımızı eskisinden daha güzel konutlara kavuşturacağız. Bunun için çabalıyoruz. Kentsel dönüşüm çalışmalarına hız vererek binaların yıkıldığı dönemi bitirmek için var gücümüzle çalışacağız.

YENİ ACILARA TOLERANS YOK: Şimdi kim zehirli diliyle bunları engellemeye kalkarsa, doğrudan milletimizin ve ülkemizin sırtından bıçaklamış olur. Bu ülke yeni acılara tahammül edemez. İdeolojik ve keyfi gerekçelerle hiç kimsenin milletimize yeni bir bedel ödetmesine izin vermeyeceğiz. Allah ülkemizi ve milletimizi daha büyük kaza ve musibetlerden korusun.

haberhasanbeyli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu