Haber

Edirne’de Dar Gelirli Öğrencilere Ertelenmiş Bilet Uygulaması

Edirne’de yarıyıl tatilinde ailelerinin yanına gidemeyen dar gelirli öğrenciler için ertelenmiş bilet uygulaması başlatıldı.

Türkiye Diyanet Vakfı Edirne Şubesi ve İl Müftülük, dar gelirli öğrencilere yönelik ertelenmiş bilet uygulaması başlattı. Konuyla ilgili açıklama yapan Edirne İl Müftüsü ve Türkiye Diyanet Vakfı Edirne Şube Başkanı Hasan Başoğlu, uygulamayla sınavları biten ve maddi sıkıntı nedeniyle ailelerinin yanına gidemeyen öğrencilere fayda sağlayacaklarının altını çizdi.

Başta gençler olmak üzere toplumun her kesimine yönelik projeler yürüten Türkiye Diyanet Vakfı Edirne Şubesi ve İl Müftülüğü, üniversite öğrencilerine yönelik örnek bir uygulamayı hayata geçirdi. Sınavlarını tamamlayan ancak maddi sıkıntı nedeniyle memleketine gidemeyen üniversite öğrencileri için ertelenmiş bilet uygulaması başlatıldı. Hayırsever vatandaşların desteğiyle başlatılan askılı bilet uygulaması, öğrencilerin aile hasretini sona erdirecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kredi Yurtlar Kurumu, gençlik merkezleri, cezaevleri, okullar ve daha birçok yerde manevi rehberlerinin bulunduğunu belirten Edirne İl Müftüsü Başoğlu, orada görevli görevlinin akşam 16.00-22.00 saatleri arasında öğrencilere rehberlik ettiğini belirtti. .

Müftü Başoğlu, öğrencilere rehberlik yapan grupların aynı zamanda maddi ve manevi sorunlarının çözümü için de çalıştıklarını, Kur’an-ı Kerim ve dini bilgilerin öğretilmesinin yanı sıra diğer konularda da destek sağladıklarını belirtti.

Müftü Başoğlu, yurtta rehber olarak görev yapan Gonca Çelik’in bazı öğrencilerin memleketlerine gitmek için bilet alamadığını söylediğini ve bu konuyla ilgili olarak ertelenmiş bilet başvurusu yapılması fikrini önerdiğini, Türk hükümetinin de bu konuda destek sağladığını söyledi. Diyanet Vakfı Kadın Kolları ekibi ve Kur’an Kursu öğretmenleri de bu konuyla ilgili çalışma yaparak böyle bir kampanya başlattı. duyurdu.

Personeli de işin içine katarak bu projeyi genişlettiklerini belirten Müftü Başoğlu, ilkokul çağındaki çocukların konuyu öğretmenlerinden duyup ailelerine anlatması üzerine 7 bin liralık bağış geldiğini belirtti.

Müftü Başoğlu, Kur’an kursu öğretmeninin derste anlatması sonrasında 7-10 yaş arası çocukların ailelerine destek vermelerinin çok anlamlı olduğunu belirterek, şu ana kadar 25 bin lira yardım toplandığını söyledi. Bu tutarla yaklaşık 25 öğrencinin gidiş-gelişini karşıladıklarını belirten Başoğlu, bilet uygulamasının devam ettiğini belirtti.

Uygulamanın Trakya Üniversitesi finallerinin son haftasına kadar devam edeceğini belirten Başoğlu, bilet uygulamasıyla sınavları biten ve maddi sıkıntı nedeniyle ailelerinin yanına gidemeyen öğrencilere fayda sağlayacaklarının altını çizdi. – EDİRNE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu