Yaşam

Dünya Tarihinin Kaydedilen En Büyük Megatsunamisi: Galata Kulesi’nin Üst Üste 13 Yüksekliğinde Oldu!

tsunamiler için küçük kıyamet Kullanılan terminolojiyi duymuş olabilirsiniz. Ama bazıları hiç de küçük değil… Lituya Bay Tsunami bunlardan biri!

Bu felaketi ilk kez duyuyor olabilirsiniz. Yaşadığı bölgede çok az insan yaşadığı için önlenen bir felaket demek yanlış olmaz çünkü NASA, felaketin üzerinden 60 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen yıkımın çoktan gerçekleştiğini belirtti. hala uzaydan görülebilirdiyor.

Tsunami nedir ve nasıl oluşur?

Tsunami, Japon “liman dalgası” anlamına gelen bir kelimedir. Kelimenin Japonca olmasına şaşmamalı!

Okyanus veya denizlerin tabanında meydana gelen depremler, volkanik patlamalar ve yerdeki çökmeler ve kaymalar gibi tektonik olaylar sonucunda. deniz üzerinde güçBir tsunaminin neden olduğu uzun salınımlı dev bir deniz dalgasına tsunami denir.

Megatsunamiyi görün!

Adından da anlaşılacağı gibi, daha büyük dalgalara sahip tsunamiler “megatsunami” denir. Ancak tek fark dalga boyları değildir.

Normal tsunamiler deniz tabanının hareketinden kaynaklanır ve açık denizde dalga yüksekliği daha düşüktür. Megatsunamiler büyük heyelanlar ve denize düşen göktaşıdiğer olaylardan kaynaklanır.

Denize düşen büyük toprak kaymaları ve göktaşları, suyun çok hızlı yer değiştirmesine neden olur.Bu, megatsunami yaratmak için mükemmeldir.

Şimdiye kadar görülen en büyük tsunami: Lituya Bay Tsunami

Alaska, Lituya Körfezi’nde 9 Temmuz 1958 tarihli tarih gecesi saat 22:15’te meydana geldi. 7.8 büyüklüğünde depremsonraki heyelan nedeniyle. 90 milyon ton kayaaniden körfeze düştü.

90 milyon ton 8 milyon damperli kamyon yüküne eşitÖlçek olduğunu söylersek, boyutunu algılamamız çok daha kolay olacaktır.

Lituya Körfezi Tsunamisi tam bir felaket!

Dünya tarihinin en büyük tsunamisi, çok sayıda kayanın aniden körfez sularına düşmesiyle meydana geldi. 524 metreYüksekliğe ulaşan dalgalar, kıyı şeridindeki ağaçları kökünden sökerek büyük bir felakete neden oldu.

Tsunamilerin büyüklüğü üzerine bir çalışma YouTube videosundaGörüldüğü gibi Lituya Körfezi Tsunamisinin dalga boyu o kadar büyüktü ki, 8 Boğaz Köprüsünü (sudan yüksekliği) veya üst üste dizilmiş 13 Galata Kulesini kapsayabilirdi.

Şans eseri az kişinin olduğu bir bölgede gerçekleşti.

Bu nedenle sadece 5 kişi öldü.Lituya Körfezi Tsunamisi en büyük tsunami olsa da en ölümcül olanı değil.

Tsunamiye tanık olanların hikayeleri, gerçeküstü bir görüntü onun tarafında. Aynı zamanda bir balıkçının anlattıkları tsunaminin büyüklüğünü gözler önüne seriyor.

Balıkçı, dalgaların kendilerini bir ağacın tepesine fırlattığını ve orada kaldığını söylüyor. Böyle bir şeyi deneyimleyebilmek bile ürkütücü…

Kaynaklar: NASA, İlginç Mühendislik

sebenajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu