Ekonomi

Çin GSYİH verileri yaklaşırken Asya piyasalarında rüzgarlar esiyor

Asya piyasaları Salı günü, düşen hisse senedi ve tahvil fiyatları, güçlenen dolar ve yenin değer kaybetmeye devam etmesiyle karakterize edilen zorlu bir küresel ekonomik ortamda açılacak. Yatırımcılar, yenin dolar karşısında 34 yılın en düşük seviyesini görmesi nedeniyle Japon yetkililerin müdahale etme potansiyelini yakından takip ediyor.

Pazartesi günü, S&P 500 de dahil olmak üzere ABD ve dünya hisse senedi endeksleri son iki ayın en düşük seviyelerine gerilerken, S&P 500 son bir yılın en büyük iki günlük düşüşünü yaşadı. Eş zamanlı olarak, 10 yıllık ABD Hazine tahvili getirisi ve dolar endeksi 2024 yılı için yeni zirvelere ulaşarak Asya piyasalarını daha da etkileyebilecek finansal koşulların sıkılaştığı sinyalini verdi.

Cuma günü son beş ayın zirvesine ulaşan Goldman Sachs gelişmekte olan piyasalar finansal koşullar endeksinin Pazartesi günü daha da yükselmesi bekleniyor.

Bu küresel piyasa baskılarının ortasında Çin, Mart ayı sanayi üretimi, perakende satışlar, sabit varlık yatırımı ve konut fiyatları gibi önemli ekonomik verileri açıklamaya hazırlanıyor. Bu rakamlar ilk çeyrek GSYH büyüme sonuçlarına katkıda bulunacak.

Pazartesi günü Çin hisse senetlerinde, menkul kıymetler düzenleyicisi tarafından piyasanın iyileştirilmesi ve yatırımcıların korunmasını amaçlayan taslak kuralların getirilmesinin ardından bir ralli yaşanmasına rağmen, bu ivme kısa süreli olabilir.

Çin’den gelen son ekonomik göstergeler beklentileri karşılamadı, ihracatta kayda değer bir düşüş yaşandı ve kredi büyümesi rekor düşük seviyeye ulaştı. Çin’de devam eden emlak krizi, China Vanke’nin Pazartesi günü Hong Kong’da işlem gören hisselerinde rekor düşük seviyeye yol açan likidite zorlukları ve operasyonel sorunları kabul etmesiyle vurgulandığı gibi endişeleri artırıyor.

Beklenen verilerin Çin’in büyümesinin bir önceki çeyrekteki %5,2’den yıllık bazda %4,6’ya yavaşladığını göstermesi bekleniyor. Doğrulandığı takdirde bu, 2023’ün ilk çeyreğinden bu yana en yavaş büyüme oranına işaret edecek ve potansiyel olarak Çinli politika yapıcıları ek teşvik önlemlerini değerlendirmeye sevk edecektir.

Çin’deki bu ekonomik gelişmeler, bu hafta Washington’da yapılacak olan Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası bahar toplantıları sırasında ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve Çinli yetkililer arasında önemli bir tartışma konusu olacak.

Onshore yuan, Çin Merkez Bankası tarafından 25 Mart’tan bu yana dolar karşısındaki en zayıf seviyesine ayarlandı ve para birimi dolar başına 7,24 civarında beş ayın en düşük seviyesine yaklaştı. Bu arada, Japon yeninin yuan gibi açık sınırları yok, ancak para biriminin 34 yılın en düşük değerine ulaşmasıyla bu yılki sert düşüşü dikkat çekti.

Piyasa katılımcıları, Japon yetkililerin olası yen alım müdahalelerine karşı tetikte ve bu durum, hedge fonların son 17 yılın en büyük net kısa pozisyonları göz önüne alındığında hızlı bir tersine dönüşe yol açabilir.

Çin’in ilk çeyrek GSYİH ve diğer ekonomik verilerinin Salı günü açıklanması Asya piyasalarının yönü hakkında daha fazla fikir verecek.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu