Ekonomi

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Asya-Pasifik Ülkelerine Açık Kalkınma Çağrısında Bulundu

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Asya-Pasifik ülkelerinin son 30 yıldaki ekonomik büyümeyi sürdürebilmeleri için çok taraflı serbest ticareti ve bilimsel ve teknolojik iş birliğini teşvik eden “açık kalkınma” yaklaşımını korumaları gerektiğini belirtti.

Xi, ABD’nin San Francisco kentinde düzenlenen Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Ekonomik Liderler Toplantısı’nda konuştu.

Asya-Pasifik bölgesindeki deneyimlerin ekonomilerin açıklıkla geliştiğini gösterdiğinin altını çizen Xi, “Serbest ticareti teşvik etmeli, küresel sanayi ve tedarik zincirlerinin açıklığını ve istikrarını korumalıyız.” söz konusu.

APEC’in liderlik düzeyinde ilk toplantısını yaptığı 1993’ten bu yana geçen 30 yılda küresel kalkınmanın ön saflarında yer aldığını belirten Xi, aynı zamanda ekonomik büyümenin de itici gücü olduğunu ve “Asya-Pasifik mucizesini” yarattığını söyledi. “Uluslararası ticaretin ve yatırımların serbestleşmesinde oynadığı rol ile. diye vurguladı.

Xi, dünyanın bir asırda görülmemiş hızlı değişimlerden geçtiği bir dönemde küresel ekonominin pek çok risk ve zorlukla karşı karşıya olduğuna dikkat çekerek, “Asya-Pasifik ekonomilerinin liderleri olarak bu konuda dikkatli düşünmemiz gerekiyor. Bu yüzyılın ortasında nasıl bir bölge görmek istiyoruz ve yeni bir altın 30 yıla nasıl öncülük edebiliriz?” gerekli.” ifadesini kullandı.

APEC’in kuruluş felsefesine bağlı kalması gerektiğini belirten Xi, “Ekonomik ve ticari konuların siyasallaştırılmasına, silah haline getirilmesine ve bu alanda güvenlik kaygılarının dayatılmasına karşı çıkmalıyız.” değerlendirmesini yaptı.

Xi, “Çin, açık kalkınmada yeni bir sayfa açmak için tüm taraflarla çalışmaya hazır” dedi. dedi.

APEC’in bilimsel ve teknolojik iş birliğine ve yeniliğe dayalı kalkınma anlayışını benimsemesi gerektiğine işaret eden Xi, “İnovasyon, kalkınmanın güçlü bir itici gücüdür. Bilimsel ve teknolojik gelişme eğilimlerini yakından izlemeli ve bu alandaki etkileşimleri teşvik etmeliyiz,” dedi. ve ilerlemenin açık, eşit, adil ve ayrımcı olmamasını sağlayın.” İşbirliği ortamı yaratmalıyız.” görüşünü dile getirdi.

Xi, APEC’in İnternet ve Dijital Ekonomi yol haritasını takip ederek dijital dönüşümü hızlandırması, ülkeler arasındaki dijital uçurumu kapatmak için adımlar atması ve yeni bir ivme kazandırmak için büyük veri, bulut bilişim, yapay zeka, kuantum hesaplama ve diğer yeni teknolojilerin uygulanmasını teşvik etmesi gerektiğini söyledi. Asya-Pasifik bölgesinin büyümesine katkı sağlıyor. sağlayacak itici güçler yaratmanın gerekliliğini vurguladı.

Çin cumhurbaşkanı, ülkesinin bölgesel entegrasyona katkı sağlamaya devam edeceğini, bu bağlamda taraf olduğu Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması’nın (RCEP) uygulanmasında yüksek standartları benimsediğini ve Kapsamlı ve İlerici Anlaşmayı benimsediğini belirtti. Henüz üyesi olmadığı Trans Pasifik Ortaklık Anlaşması (CPTPP) ve Dijital Ekonomi Ortaklık Anlaşması (DEPA’nın katılımını hızlandırmak amacıyla ekonomik ve ticari kuralların uyumlaştırılması yönünde adımlar attığını sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu