Yaşam

Çalışma: Alkol kullanımı reddedilme korkusuyla ilişkili olabilir

Psy Post’un raporuna göre Belçikalı araştırmacılar şunları söyledi: ” “Beklenti, algı ve reddedilmeye tepkide orantısızlık”” olarak tanımlandı “reddedilme duyarlılığı”alkol kullanım bozukluğu ile alkol kullanım bozukluğu arasındaki bağlantıyı inceledi.

Bu kapsamda alkol kullanım bozukluğu tanısıyla rehabilite edilen ve en az 10 gün alkol kullanmamış 105 yatarak tedavi gören hasta ve 73 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubu oluşturuldu. “Yetişkinlerin reddedilme duyarlılığı anketi”Cevapladı.

“Reddedilme duyarlılığı” endişeli bekleyiş”Ve ” “reddedilme beklentisi”Katılımcıları iki gruba ayıran anketin yanı sıra katılımcılara sosyal kaygı bozukluğu, depresyon ve kişilerarası bağlantı testleri de uygulandı.

Araştırmacılar alkol kullanım bozukluğu olan bireylerin “kaygılı beklenti”seviye ortalamanın üzerinde” dedi. “reddedilme beklentisi”Oranın ortalama düzeyde kaldığını gözlemledi.

Birlikte ele alındığında anket sonuçları, alkol kullanım bozukluğu olan kişilerin sosyal etkileşimlerde reddedilmeye karşı duyarlılıklarının ortalamanın üzerinde olduğunu doğruladı.

Araştırmacılar, “kaygılı beklenti” ile benmerkezci, sosyal durumlardan kaçınan, itaatkar, fedakar ve kişisel alanı işgal etmeye yatkın davranışlar arasında orantılı bir artış olduğunu kaydetti.

Araştırmanın yazarlarından Arthur Pabst, alkol kullanım bozukluğu olan kişilerin reddedilmeye karşı hassasiyetleri nedeniyle alkol tüketimine “hayır” demekte zorluk yaşayabileceklerini, çevrelerinden veya bir profesyonelden yardım almakta tereddüt edebileceklerini belirtti.

Araştırmanın sonuçları “Journal of Psychiatric Research” dergisinde yayımlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu