Haber

Bakan Yumaklı medya temsilcileriyle görüştü: (2)

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Türkiye’de zeytinde verim düşüklüğünün olmadığını, aksine bu yıl beklentilerin üzerinde olacağını belirterek, “Önümüzdeki yıl rekoltede bir değişiklik beklemiyoruz.” söz konusu.

Yumaklı, bakanlıktaki medya temsilcileriyle bir araya gelerek gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Küresel iklim değişikliğinin tarıma etkisi sorulduğunda Yumaklı, tarım kesimiyle ilgili sulama sistemlerinin hızla değişmesi gerektiğini söyledi. Yumaklı, iklim değişikliğine uyum sağlayabilecek tohumların geliştirilmesine yönelik çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

Şehirlerin su kayıp ve kaçakları konusunda önemli çalışmalarının olduğuna değinen Yumaklı, bu konudaki masa başı çalışmaların tamamlandığını ve şu anda bölgede çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Yumaklı, sorular üzerine Kocaeli’de Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO) ait siloda meydana gelen patlamayla ilgili son durumu anlattı. Türkiye’de 8 limanda silo olduğu bilgisini veren Yumaklı, “Bunların bakımları düzenli yapılıyor ama açıkçası bu bizim tahmin etmediğimiz bir şeydi. Bu çok önemli bir olay, o yüzden teknik olarak her yönünü araştırıyoruz. Aynı zamanda savcılık da araştırıyor.İlk aşamada gördüğümüz şey bunun teknik bir olay olduğuydu.60 silodan 13’ünde yaşandı.Tabii ki daha detaylı, daha sağlıklı ve daha tatmin edici sağlamak mümkün. teknik inceleme sonucu alındığında bilgi verilir.” dedi.

Bakan Yumaklı, bölgedeki depoların toplam kapasitesinin 90 bin ton olduğunu belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

“Mevcut ürün 75 bin ton. Ürün silodan tıra sevk edilirken yani o konveyörler kullanılırken olay meydana geldi. Etkilenen ürün miktarının 15 bin ton olduğunu düşünürsek bir toplam 22 milyon ton tahıl veya buğday, buradaki rakamın olaydan bağımsız olduğunu söyleyebilirim. , çok da önemli değil. Arz güvenliğini tehdit eden bir durum yok, şunu söyleyebilirim.”

zeytinyağı hasadı

Yumaklı, özellikle İspanya ve İtalya’daki zeytinyağı rekoltesinin düşüklüğünün oralarda ortaya çıkan bir hastalıktan kaynaklandığının kendilerine bildirildiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Doğal olarak rekolte düşüklüğünü telafi etmek için Türkiye’deki ürünlere çok yoğun bir talep oldu. Doğal olarak Ticaret Bakanlığı ile koordineli çalışıyoruz. İlk başta biliyorsunuz belli bir miktar fon getirildi ama bu da talebi gelişigüzel bir şekilde engellemedi ve yerli üretim neredeyse tamamen yurtdışına kaydı.Olası bir tehlike görüldüğü için Ticaret Bakanlığımız tarafından bir dış ticaret tedbiri alındı.Aslında burada kastedilen elbette ki şu. , ürettiğimiz eserleri ihraç edeceğiz ama katma değerli ihraç etmek değerli, yani siz işinizi alın, çöp kutusuna koyun veya büyük kolilere koyun, ihraç ettik ve ‘3 dolara sattık’ dedik. “İşinizi kendi markasına koyup 7-8 dolara sattığınız bir durum varsa hepimiz durup düşünmeliyiz. Bu aynı zamanda Ticaret Bakanlığı ile de görüştüğümüz bir konu.”

Yumaklı, Türkiye’deki üretimle ilgili olarak, “Türkiye’de zeytinde verim düşüklüğü yok, aksine bu yıl beklenenden yüksek ama iklim değişikliklerinin etkisini tabii ki an be an izliyoruz. Herhangi bir düşüş beklemiyoruz.” gelecek yıl için verimde rastgele değişiklikler.” söz konusu.

Ürünlerin tarladan sofraya her aşamasıyla ilgilendiklerini vurgulayan Yumaklı, maliyeti düşürmek için geçen yıl başlatılan gübre ve mazot desteği uygulamasına dikkat çekti. Yumaklı, geçen yıl mazot ve gübre desteğini üretim dönemine indirdiklerini, böylece girdi maliyetlerini düşürmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Tedarik Güvenliği Ajansı piyasayı ‘izliyor’

Tarıma dayalı OSB’lerin kurulmasının ürün fiyatlarını da etkileyeceğini belirten Yumaklı, bunun hem ürünlerin şehirlere uygun fiyatlarla girmesine hem de ihracata katkı sağlayacağını belirtti.

Arz Güvenliği Müdürlüğü’nü kurduklarını ifade eden Yumaklı, şunları söyledi:

“Piyasayı takip ediyor, başka işi yok. Ticaret Bakanlığı ile bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Arkadaşlarımız var, sadece üretimle ilgili düzenli bilgi vermiyoruz, piyasadan gelen tüm haberleri de birbirimizle paylaşıyoruz. bunda çok değer gördük.Bir tanesi de zeytinyağı tabi ki.Biz alışılmış dinamiklerle hareket etseydik muhtemelen ülkemizin kazanabileceğinden çok daha düşük bir fiyat alırdık ve çok daha yüksek bir meblağda eser gönderirdik. ama Ticaret Bakanlığımızın koyduğu bu dış ticaret tedbiri ile daha pahalıya satılması, markalı satılması, markalı satılması teşvik ediliyor.

Bakan Yumaklı, buğday ihracatını değerlendirirken, “Dahilde İşleme Rejimi kapsamındaki ürünü makarna şubesi olarak veya Dahilde İşleme Rejimi kapsamındaki ürünü un şubesi olarak yurt dışından getirip burada işleyip ihraç edebilirsiniz. Kimseyi endişelendirecek bir durum yok.” Hem kesimin hem de halkın ambarlarındaki eserlerin büyüklüğünü biliyoruz, hasattan ne çıkacağını biliyoruz, fazlalığınızı tespit ettik. Sadece bu fazlalığı ihraç ederek davayı kapatacağız. Durum buğdayı fazlamız 1 milyon tonun altında.” dedi.

Yumaklı, kentsel tarımın gıda enflasyonu ile mücadeleye olumlu katkı sağlayacağını belirterek, tarıma dayalı OSB’lere ve bu kapsamda kurulan seralara ilginin büyük olduğunu söyledi.

Barajların doluluk oranları ve İstanbul’un su sorunu

Bakan Yumaklı barajlardaki son durum hakkında da bilgi verdi. Barajların aktif doluluk oranlarının Ankara’da yüzde 37,8, İstanbul’da yüzde 36, İzmir’de yüzde 19,9 olduğunu belirten Yumaklı, geçen yıl doluluk oranlarının Ankara’da yüzde 33,4, İstanbul’da yüzde 64,8 ve İzmir’de yüzde 24 olduğunu söyledi. . 5’i işaret etti.

Yumaklı, İstanbul’un kullandığı suyun yüzde 77’sinin Melen kaynaklarından sağlandığını belirterek, şunları kaydetti:

“Dolayısıyla geçtiğimiz dönemde İstanbul’un ihtiyacı olan suya farklı kaynaklardan katkı sağlama konusunun olmadığını görüyoruz. Ayrıca İstanbul’daki barajların doluluk oranının bir önceki yıla göre yüzde 64 olduğunu tahmin ediyoruz. Bazı maliyetlerden tasarruf etmek için gerekli su barajlara işletmeye girmesi gereken zamanda aktarılmadı.Yüzde 8’den yüzde 36’ya düştüğünü görüyoruz.Tamamen işletme meselesi.İlgili belediye diyebilirim En kurak dönem olan Temmuz-Ağustos döneminde Melen ve Yeşilçay’daki regülatörlerden çekilen ortalama su miktarı 1 milyon 929 bin metreküp iken, kullanım 3 milyon 379 bin metreküp. Yani İstanbul’un su kullanım ölçüsü belli, bu regülatörlerden çekilen su belli, aradaki farkı tekrar edeyim, oraya aktarmanız gereken numarayı aktarmayıp hep cebinizden harcayın. havuz, ekranlarımıza yansıyan görüntüler oluşturulur. Buradaki iddiamız, elektrik tüketimini azaltmak adına bu regülatörlerden zaman zaman aktarılan suyun durdurulması yönündedir. Hem su tüketimi arttı, hem önceki yıllara göre daha az yağış oldu, hem de bu regülatörlerden çekilebilecek maksimum su miktarı çekilmeyince maalesef bu görüntü ortaya çıktı.”

Bakan Yumaklı, Kahramanmaraş merkezli depremlerin verime etkisini değerlendirirken, depremlerin verime çok büyük bir etkisinin olmadığını söyledi. Bazı hayvanların telef olduğunu ve bu durumun bölgeyi etkileyecek düzeyde olmadığını söyledi. Yumaklı, bölgede çalışmaların devam ettiğini ve rastgele bir sorun yaşanmadığını kaydetti.

(Bitti)

haber-ihsaniye.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu