Ekonomi

Apple, Foxconn’daki problemler yüzünden 1Ç’de 6 milyar dolar zarar edebilir

Yazar – Senad Karaahmetovic

Reuters’e göre Apple’ın (NASDAQ:AAPL) en büyük tedarikçisi Foxconn (TW:2317), Çin’deki önemli fabrikasında işçiler arasındaki huzursuzluk devam ettiği için iPhone üretimini en az %30 düşürebilir.

Foxconn’daki durumu bilen bir kaynak Reuters’e yaptığı açıklamada, elektronik fason üreticisinin ay sonuna kadar tam üretime devam etmesinin “imkansız” olduğunu söyledi. Sonuç olarak Foxconn, üretim için dahili tahminini yukarı doğru revize etmek zorunda kaldı.

Apple Çin’deki dünyanın en büyük iPhone fabrikasındaki emekçi problemlerini çözmek için Foxconn ile birlikte çalıştığını açıklamasının akabinde Cupertino merkezli dev, çalışma şartlarını güzelleştirmesi için Foxconn üzerindeki baskıyı artırdı. Wall Street Journal’ın haberine göre Apple, Foxconn’un çalışanlarının telaşlarını gidermesine yardımcı olmak üzere alanda işçi bulundurduğunu açıkladı.

Salı günü Foxconn’un Zhengzhou fabrikasındaki işçilerin, şirketi geç ödeme yapmak ve fabrikadaki kötü çalışma koşullarıyla suçlayarak güvenlik ve polisle çatıştığı rapor edildi.

WSJ, Foxconn’un yeni işe alınan ve işten ayrılıp meskenlerine dönmek isteyen personellere 10.000 yuan (yaklaşık 1.400 dolar) ödeme yapmayı teklif ettiğini bildirdi. Habere nazaran birçok personel bu teklife olumlu cevap verdi ve fabrikadan ayrılmak için bavullarıyla birlikte uzun kuyruklarda bekledi.

TF International Securities’in yakından takip edilen bir Apple analisti, Foxconn’daki son sıkıntılar nedeniyle Apple’ın küresel iPhone üretim kapasitesinde yaklaşık %10’luk bir tesir görebileceğini öngörüyor.

Tedarik zincirindeki meseleler Apple için kritik bir periyoda denk geliyor çünkü şirket Black Friday (Şahane Cuma) hafta sonuna ve tatil dönemine girerken üst seviye iPhone modellerine yönelik güçlü bir taleple karşı karşıya. Wedbush analistleri Apple’ın Şahane Cuma için 2 milyon adet daha az iPhone 14 satabileceğini tahmin ediyor.

Benzer şekilde Evercore ISI analistleri, Zhengzhou fabrikasında üst üste üçüncü hafta üretim sorunları yaşandığı için Apple’ın birinci çeyrekte yaklaşık 6 milyar dolar gelir kaybedebileceğine inanıyor.

Yine de iPhone talebinin güçlü kalmaya devam ettiğini söyledikleri için Apple paylarıyla ilgili hâlâ olumlular.

“Foxconn normal faaliyetlerine devam etmek için mücadele etmeye devam etse de daha fazla talep gören üst düzey modeller için teslim süreleri istikrara kavuştu. iPhone 14 Pro/Pro Max için sürekli güçlü talep ve AAPL eko-sisteminin direnci göz önüne alındığında bunu kayıp değil, ertelenmiş gelir olarak görmeye devam ediyoruz. Pro modellerinin daha yüksek satışları, muhtemelen her iki karışım/marj üzerinde önemli ölçüde olumlu bir etkiye sahip olacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu