Haber

ABD’de Biden yönetimi, TikTok ile ilgili yeni düzenlemeleri gözden geçiriyor

YENİ ABD’de Başkan Joe Biden yönetimi, Çin ile ilgili görüntü paylaşım uygulaması TikTok’un ulusal güvenliğe tehdit oluşturabileceği gerekçesiyle bu konudaki çalışmalarını artırdı.

Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Olivia Dalton, Biden’ın Virginia Beach’teki programı nedeniyle seyahat ettikleri uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çin’e ilişkin görüntü paylaşım uygulaması TikTok ile ilgili endişelerini net bir şekilde dile getirdiklerini belirten Dalton, Joe Biden yönetiminin dijital teknolojilere ve Amerikalıların bilgilerini ABD’nin bilgilerini bir şekilde kullanmaya çalışan Çin dahil bazı ülkelerden kaynaklanan sorunlara odaklandığını kaydetti. ulusal güvenlik riskleri oluşturmaktadır.

Dalton, bu kapsamda Hazine Bakanlığı’na bağlı Yabancı Yatırımlar Komitesi’nin (CFIUS) inceleme sürecinin devam ettiğine işaret ederek, yasa çıkarmak da dahil olmak üzere yürütmenin yetkisi dahilinde atılabilecek adımları gözden geçirdiklerini ifade etti. ek ulusal güvenlik faktörlerini tanımlayan başkanlık direktifi.

Devlet kurumlarını kapsayan TikTok yasağının tüm Amerikalıları kapsayacak şekilde uzatılıp uzatılmayacağı sorusuna ise yanıt vermeyen Dalton, bilgi güvenliği konusunda atılacak adımlar konusunda Kongre ile birlikte çalışmayı planladıklarını söyledi.

ABD’de devlet kurumlarında TikTok yasağı

ABD’de bugün, resmi telefonlarda TikTok kullanımına getirilen yasağın uygulanması için devlet kurumlarına 30 gün süre verildi.

Beyaz Saray, Savunma Bakanlığı, İç Güvenlik Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı dahil olmak üzere birçok devlet kurumu, Kongre’de Aralık ayı oylamasını beklemeden TikTok’u yasakladı. ABD Senatosu, federal hükümet çalışanlarının “ulusal güvenlik kaygıları” nedeniyle TikTok’u devlete ait cihazlara indirmesini yasaklayan yasa tasarısını 15 Aralık 2022’de oybirliğiyle kabul etti.

28 Aralık 2022’de ABD Temsilciler Meclisi, TikTok uygulamasının, üyeleri ve çalışanları tarafından kullanılan resmi cihazlara indirilmesini ve kullanılmasını yasakladı. Maryland, Nebraska, Güney Karolina, Güney Dakota, Indiana ve Teksas da dahil olmak üzere birçok eyalet TikTok kullanımını yasaklayan emsal yasalar çıkardı.

Avrupa Birliği (AB) yürütme organı EU Board da güvenlik endişeleri nedeniyle 23 Şubat’ta çalışanlarına TikTok yasağı getirdi.

haber-gazipasa.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu